Coraz więcej osób mieszka samotnie

Data opublikowania: 30 listopada 2017

Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc rankingu krajów europejskich, z najmniejszą liczbą mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszańców. Tym bardziej dziwi, że z drugiej strony ilość osób przypadających na jedno mieszkanie jest zaskakująco niska i wynosi mniej niż trzy osoby. W stolicy i Krakowie liczba ta jest jeszcze niższa.

Dane opublikował Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z jego raportem, przez mieszkanie należy rozumieć zarówno lokal mieszkalny jak i dom. Najbardziej opustoszałe są mieszkania w Warszawie – tam na jeden lokal przypadka 1,81 osoby. Najwięcej natomiast przypada w powiecie nowosądeckim – jest to 4,01 osoby na mieszkanie. Tendencja ta jest odzwierciedleniem zupełnie innego stylu życia oraz modelu rodziny, jaki występuje w tych regionach Polski.

.shock/bigstockphoto.com

Duża ilość osób mieszkających w jednym lokalu zauważalna jest szczególnie na wsiach. Wynika to z faktu, że tam nadal funkcjonują modele rodzin wielopokoleniowych, które zamieszkują jeden dom. Ponadto nieruchomości w tych lokalizacjach są dużo tańsze, przez co mieszkańcy mogą sobie pozwolić na utrzymanie większej powierzchni, a na niej funkcjonowanie kilku pokoleń nie stanowi problemu. W miejskim dwupokojowym mieszkaniu byłoby to niemożliwe, a mniej więcej tyle można nabyć za równowartość dużego domu położonego na wsi.

Wyludniające się lokale to zjawisko zauważalne w dużych miastach i metropoliach. Poza Warszawą, należy tu wspomnieć Wrocław, Kraków oraz Poznań. Wzrost ilości osób przypadających na mieszkanie odnotowano w zaledwie czterech powiatach – bielskim, rybnickim, łódzkim wschodnim i wodzisławskim. Dane dotyczą okresu 2003 r. – 2006 r. W tym samym czasie w pięciu miastach odnotowano spadek o 20-25%. Stało się tak w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Eksperci są zdania, że spadek jest spowodowany możliwością wyprowadzenia się młodych osób „na swoje”. Dodatkowo na wskaźnik ten może wpływać duża ilość mieszkań nabywanych przez inwestorów, którzy przeznaczają je na wynajem. Jest to szczególnie widoczne w miejscowościach turystycznych, np. w Trójmieście, ale i Warszawie, czy Krakowie, gdzie turyści przyjeżdżają przez cały rok. Tymi lokalizacjami zainteresowanych jest bowiem najwięcej inwestorów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *