Coraz większe wymagania nabywców mieszkań

Data opublikowania: 18 grudnia 2017

Nabywcy mieszkań mają coraz większe wymagania. Sprzedawcy (zarówno mieszkań nowych, jak i z rynku wtórnego) idą za ciosem i w ofercie jest coraz więcej lokali z wyższej półki. A to pośrednio przyczynia się do to wzrostu cen mieszkań. Szacuje się, że najbardziej ceny mieszkań wzrosną na Pomorzu, co jest związane z większym zapotrzebowaniem na lokale pod wynajem o podwyższonym standardzie.

Popyt na lepsze mieszkania wciąż rośnie. Zmieniają się oczekiwania nabywców mieszkań. Teraz liczą się większe metraże, lepsze materiały, wyższy standard wykończenia, nowoczesne i komfortowe wnętrze. Coraz częściej nabywcy zwracają uwagę na wysoką jakość i trwałość materiałów. Szukają też wartości dodanych i ciekawych przestrzeni, zwracają również uwagę na dobrą lokalizację.

Posrednik w obrocie nieruchomosciami

fot. .shock/bigstockphoto.com

Czynnikiem, który bardzo warunkuje cenę mieszkania, jest właśnie jego lokalizacja. Kolejne raporty i analizy związane z rynkiem mieszkaniowym zdecydowanie wskazują na to, że klienci są w stanie zapłacić więcej za lepszą lokalizację kupowanej inwestycji. Z ofert zarówno deweloperów, jak i pośredników szybko ubywają te bardziej komfortowe, lepiej oceniane lokale w prestiżowych lokalizacjach.

Deweloperzy coraz częściej rozszerzają swoją ofertę i zaczynają budować apartamenty. W ich jest coraz więcej mieszkań z cenami, które są wyraźnie wyższe od średnich występujących na danym rynku. Ten trend znajduje się w fazie rozkwitu. Jest związany z rosnącą zamożnością Polaków i ich wyższymi oczekiwaniami. Deweloperzy, widząc rosnące zainteresowanie, starają się przygotować liczniejszą ofertę dla tej grupy klientów, w efekcie czego oferta apartamentów stale się poszerza.

Zmianie uległ również tzw. segment popularny. Nowe osiedla zazwyczaj są coraz bardziej zadbane i komfortowe, z zaplanowanymi nasadzeniami, dużą ilością zieleni, ze strefą relaksu, ekologiczne i przyjazne. Ponadto deweloperzy wskazują, iż klienci najczęściej wybierają mieszkania wykończone „pod klucz”. I są bardziej wymagający podczas odbioru swojego lokum.

Deweloperzy robią wszystko, by zagwarantować odpowiedni poziom jakości. Tak duża podaż mieszkań wiąże się z ogromną konkurencją na rynku. I to jest główny wyróżnik w porównaniu z realiami jeszcze kilku wcześniej, kiedy to klient brał cokolwiek, co udało mu się otrzymać.

To samo dzieje się na rynku wtórnym. Coraz trudniej sprzedać mieszkania o wystroju rodem z PRL, ze starym, nieciekawym wyposażeniem, nadające się do generalnego remontu, o niskim standardzie wykończenia, niezbyt komfortowe ze względu na położenie (np. 4 piętro w starym bloku bez windy), o niepraktycznym rozkładzie i w niezbyt pożądanej lokalizacji.

Jedno jest pewne – rynek klienta wpłynął na większą dbałość o atrakcyjność lokali. Coraz bardziej wymagający nabywcy mieszkań przyczynili się do modyfikacji oferty i zwiększenia dostępności lokali o wyższym standardzie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *