Czy będą opóźnienia w spłacaniu kredytów mieszkaniowych?

Data opublikowania: 28 lipca 2020

Pandemia COVID-19 wpłynęła na pogorszenie sytuacji wielu firm i gospodarstw domowych. Ekonomiści obawiają się, że przełoży się to na opóźnienia w spłacie kredytów mieszkaniowych.

W związku z koronawirusem i przewidywanymi problemami kredytobiorców banki wprowadziły możliwość odroczenia rat kredytów, w tym również hipotecznych, z której skorzystały tysiące klientów. Oddziały bankowe zostały również zalane wnioskami o restrukturyzację zadłużenia osób, które chcą dokonywać spłaty swoich zobowiązań, jednak z uwagi na pogorszenie się ich sytuacji finansowej nie byli w stanie tego robić na dotychczasowych warunkach. Mimo to, jak pokazują dane z Polski, a także innych krajów, spłata kredytów hipotecznych cechuje się jednym z najniższych wskaźników opóźnienia.

ilixe48/bigstockphoto.com

Wynika to zapewne z faktu, że kredytobiorcy nie chcą ryzykować utraty nieruchomości, w której mieszkają i wszystkie dostępne środki przeznaczają w pierwszej kolejności właśnie na spłatę kredytów hipotecznych. W razie problemów większe opóźnienia pojawiają się w spłacaniu rat za kupione sprzęty RTV, czy AGD, pożyczek gotówkowych, czy debetów na kartach.

Ekonomiści obawiali się, że lockdown, który spowodował zamknięcie wielu miejsc pracy, a także obniżenie wynagrodzeń, może wpłynąć negatywnie na płynność finansową osób spłacających kredyty hipoteczne. AMRON-SARFiN przedstawił jednak raport, z którego wynika, że na koniec marca odsetek zagrożonych kredytów hipotecznych nieco się zwiększył, ale mimo to nadal utrzymywał się na niskim poziomie 2,38%.

Specjaliści wskazują przy tym, że gospodarcze skutki pandemii odczujemy dopiero w najbliższych miesiącach. A widoczny już przed jej wybuchem początek kryzysu gospodarczego w wielu krajach przełoży się na spowolnienie gospodarcze również w Polsce. W efekcie problemy gospodarstw domowych mogą się pogłębić, a część z nich nie będzie w stanie na bieżąco spłacać swoich zobowiązań wobec banków.

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało dane, zgodnie z którymi obsługa kredytów hipotecznych, przez co należy rozumieć terminowe spłacanie zobowiązań, w maju 2020 pogorszyła się w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku, przy czym była to zmiana nieznaczna. Dane te uwzględniają jednak opóźnienia w spłacie powyżej 90 dni, nie wiadomo więc na razie jak dużo kredytów spłacono z opóźnieniem nieprzekraczającym trzech miesięcy.
Z uwagi na to, że duża część kredytobiorców zdecydowała się na wakacje kredytowe, pierwsze, rzetelne dane przedstawiające opóźnienia w spłacie kredytów mieszkaniowych będą dostępne dopiero pod koniec roku. Na tym etapie są to jedynie prognozy.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *