Czy będzie to rekordowy rok sprzedaży mieszkań?

Data opublikowania: 14 listopada 2013

Czy będzie to rekordowy rok sprzedaży mieszkańChociaż wciąż dużo mówi się o kryzysie w branży budowlanej, to jednak okazuje się, że sprzedaż mieszkań ma się bardzo dobrze. Istnieje nawet prawdopodobieństwo, że w tym roku uda się pobić rekord sprzedaży. Polacy kupują coraz więcej mieszkań, a eksperci podkreślają, że przy okazji rośnie też wartość tych transakcji. Wzrosty dotyczą zarówno pierwotnego rynku nieruchomości, jak i tego wtórnego. Tendencja zwyżkowa zauważalna jest już od 4 lat.

Ze statystyk firm deweloperskich wynika, że w październiku zanotowały one wzrosty sprzedaży sięgające nawet 200% w ujęciu rocznym. Średnie zwyżki sprzedaży wynosiły kilkadziesiąt procent. Jeśli takie wyniki utrzymają się do końca roku, uda się pobić rekord sprzedażowy z ubiegłego roku, a wartość mieszkań kupionych przez Polaków w 2013 r. przekroczy 25 miliardów złotych.

Według deweloperów, będzie to najlepszy rezultat od 6 lat. W 2007 r., podczas hossy na rynku nieruchomości, w 6 największych miastach kraju udało się sprzedać 35 tysięcy mieszkań. Aktualne dane wskazują, że w tym roku w tych samych miejscowościach nabywców znalazło już 25 tysięcy nieruchomości mieszkalnych. Nieco mniejszy ruch widoczny jest na rynku wtórnym, jednak i tam notowane są wzrosty w porównaniu do poprzedniego roku. Należy przy tym podkreślić, że w 2012 r. na terenie całego kraju przeprowadzono łącznie 116,6 tysiąca transakcji związanych ze sprzedażą i kupnem lokali, co było wynikiem najlepszym od 2003r. Można więc zakładać, że w roku bieżącym pobijemy wieloletni rekord sprzedaży.

Eksperci twierdzą, że mieszkania są kupowane nie tylko na użytek własny, ale również w ramach opłacalnych inwestycji. Lokaty bankowe są obecnie nisko oprocentowane i nie można uzyskać z nich zbyt dużych zysków, dlatego zakup nieruchomości jest bardziej intratny. Można ją następnie wynająć i uzyskiwać regularne przychody z tytułu najmu, bądź też odremontować lokal z rynku wtórnego i sprzedać go po wyższej cenie. Poza tym, do zakupu nieruchomości zachęcają obecnie bardzo niskie stopy procentowe przekładające się na niskie odsetki naliczane przy spłacie kredytu hipotecznego. Oprócz tego, na nabycie mieszkań w tym roku decydują się osoby, które obawiają się, że w kolejnych latach będą miały problem z uzbieraniem wkładu własnego, by móc zaciągnąć długoterminowy kredyt na spłatę lokum

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *