Czy fotowoltaika się opłaca?

Data opublikowania: 8 czerwca 2017

Współczesne budownictwo kładzie duży nacisk na wysoką energooszczędność budynków. Wynika to z jednej strony ze świadomości ekologicznej i chęci dbania o środowisko, z drugiej jest koniecznością narzuconą przez przepisy, które w tym zakresie zaostrzyły się z początkiem roku. Normy dotyczące klasy energooszczędności budynków będą z roku na rok rosnąć, warto więc rozważyć wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań w swoim domu.

Jednym z nich jest mała, przydomowa elektrownia słoneczna, która zapewni nie tylko prąd, ale również ciepłą wodę. Obecnie panele fotowoltaiczne są już o wiele tańsze niż jeszcze kilka lat temu, mają też wyższe parametry techniczne, co pozwala na osiąganie lepszych efektów grzewczych. Aby skuteczność i opłacalność takiej elektrowni była jak najwyższa, musi zostać spełnionych kilka warunków:

  • duże nasłonecznienie, z tym, że promieniowanie słoneczne dociera do ziemi nawet przez chmury, jest ono co prawda słabsze, ale w dni pochmurne panele słoneczne również pobierają energię ze słońca; niestety z uwagi na nasze położenie geograficzne wytwarzanie energii nie odbywa się równomiernie, i poziom jej uzyskiwania jest inny w nocy, a nawet o różnych porach dnia,
  • prąd uzyskiwany w panelach jest prądem stałym, a większość urządzeń i sprzętów domowych zasilana jest prądem zmiennym, niezbędne jest więc zastosowanie falownika, który zmieni prąd stały w zmienny,
  • sprzedawanie nadwyżek energii do sieci energetycznej, ponieważ jej kumulowanie i przechowywanie w akumulatorach jest drogie i niepraktyczne; nie ma się co jednak nastawiać na zarobek, ponieważ za odsprzedany kilowat dostaniemy grosze; chodzi tu bardziej o oszczędność związaną z tym, że nie kupujemy i nie instalujemy dodatkowo akumulatorów.

Diyana Dimitrova/bigstockphoto.com

Mała instalacja to koszt rzędu 15 000zł, co pozwoli nam uzyskać około 3kW mocy. Żywotność paneli ocenia się na kilkanaście lat, a zwrot takiej inwestycji eksperci zajmujący się przygotowywaniem ustawy o odnawialnych źródłach energii ocenili na 19 lat. Przy czym zapotrzebowanie na energię zależy od wielkości budynku oraz ilości sprzętów jakie posiadamy. Im jest ich więcej, tym większą ilość paneli trzeba będzie zainstalować, a to automatycznie podnosi koszty. Jeden kilowat wytworzony w domowej elektrowni jest co prawda tańszy, niż ten kupowany od przedsiębiorstwa energetycznego, jednak w całkowitym bilansie należy uwzględnić koszty, jakie ponieśliśmy na zakup paneli oraz całą instalację.  Żywotność nowoczesnych ogniw fotowoltaicznych ocenia się na 20-25 lat.

Dodatkowo, biorąc pod uwagę rodzimy klimat, taka elektrownia może być traktowana pomocniczo, ponieważ w nocy nie będzie wytwarzała energii. Odcięcie się od przedsiębiorstwa energetycznego w praktyce nie będzie więc możliwe, chyba że zdecydujemy się na zakup akumulatorów, ale to dodatkowo podniesie koszty inwestycji.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *