Czy korzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Data opublikowania: 12 maja 2010

Szukanie nabywcy bądź lokatora swojej nieruchomości na własną rękę wymaga czasu i minimum wiedzy o prawach, jakimi rządzi się branża nieruchomości. Poruszając się po rynku bez cennego doświadczenia można pogubić się w gąszczu przepisów. Łatwo też nabrać się na zbyt wysokie ceny lub niekorzystnie dla nas ustalić wycenę mieszkania.

Warto zatem skorzystać z doświadczenia profesjonalnego pośrednika, który biegle porusza się po rynku nieruchomości. Na bieżąco prowadzi monitoring rynku, ma więc do dyspozycji niezbędne do pracy narzędzia: analizy i statystyki, dzięki którym jest w stanie ocenić realny koszt transakcji opłacalny dla swojego klienta lub wynegocjować bardziej korzystne warunki. Możemy powierzyć mu zajęcie się naszą nieruchomością i liczyć na rzeczowe i konkretne prowadzenie sprawy.

Zaletą korzystania z usług biura nieruchomości jest dostęp do szerokiego wachlarza aktualnych ofert sprzedaży bądź wynajmu dopasowanych pod kątem wyznaczonych przez nas kryteriów. Rolą pośrednika jest selekcja ofert z uwzględnieniem sprecyzowanych przez nas wymagań i oczekiwań. Zlecając pracę pośrednikowi lepszy rezultat osiągniemy, jeśli przedstawimy nasze oczekiwania jak najbardziej szczegółowo, uwzględniając wszystkie ważne aspekty zaczynając od określenia dzielnicy, typu zabudowy, rozkładu mieszkania, metrażu czy wyposażenia.

Licencjonowany pośrednik ze względu na tytuł zawodowy jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, co stanowi ochronę prawną dla klienta zarówno nabywającego, jak i sprzedającego nieruchomość. Jest zobowiązany do przestrzegania etyki zawodowej, ochrony interesów osób, które reprezentuje. Ma też obowiązek dopełnienia wszelkich formalności, zabezpieczenia dokumentów i zapisów. Dodatkowym plusem jest fakt, że osoba zwracająca się do biura nieruchomości może liczyć też na dużą reklamę swojej nieruchomości.

Powierzając pośrednikowi dysponowanie naszym dobytkiem, często największym majątkiem życia, powinniśmy upewnić się czy rzeczywiście posiada on ważną licencję na prowadzenie działalności pośredniczej. Trzeba liczyć się także z prowizją, jaką pobiera biuro nieruchomości. Wynagrodzenie uzależnione jest oczywiście od rodzaju transakcji. Przy wynajmie koszty wynoszą zazwyczaj równowartość jednomiesięcznego czynszu najmu plus 22% VAT, jeśli chodzi o kupno i sprzedaż ceny wahają się przeważnie od 2 do kilku procent ceny kupna bądź sprzedaży danej nieruchomości z VAT.

Podobne artykuły

3 komentarze

  1. Maciek

    Korzystać, korzystać! Działanie na własną rękę wydaje się oszczędnością, ale koniec końców użycie pośrednika się zwraca, a czasami nawet zostaje w kieszeni więcej, niż w przypadku samodzielnych poszukiwań (pomijając przypadki, kiedy brak doświadczenia i odpowiedniej wiedzy zrobi z szukającego ofiarę oszustów).

  2. Dominika

    Dobrze, że absurdalny pomysł zniesienia licencji nie doszedł póki co do skutku. Jednak licencje zobowiązują pośredników. Bez nich mielibyśmy niezły chaos i trudno byłoby się zorientować, kto rzeczywiście zna się na tej robocie.

  3. mac

    Mnie nurtuje pytanie: czy nie lepiej, żeby rynek regulował takie rzeczy?

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *