Czy można kupić mieszkanie bezpiecznie?

Data opublikowania: 5 kwietnia 2013

Czy można bezpiecznie kupić mieszkanie?Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkaniowego albo domu jednorodzinnego skończy niedługo okrągły rok. Czy jednak kupowanie nieruchomości tego typu jest obecnie w pełni bezpieczne? Specjaliści zaznaczają, że chociaż kwestie te są unormowane prawnie, to jednak wszyscy, którzy planują nabycie lokalu, powinni pozostawać bardzo czujni i powinni unikać podejmowania pochopnych decyzji.

Sytuacja na polskim rynku nieruchomości jest obecnie dość trudna. Przy rosnącym bezrobociu, mniejsza grupa Polaków decyduje się na tak poważną inwestycję, jaką jest zakup mieszkania czy domu. Dodatkowo, instytucje finansowe stwarzają większe problemy z udzielaniem kredytów na takie cele. Z tego też powodu, deweloperzy są zmuszani do obniżania cen mieszkań i domów. Walczące o klienta firmy uciekają się do różnych rozwiązań, dlatego decydując się na zakup nieruchomości, musimy być naprawdę bardzo ostrożni.

Eksperci zaznaczają, że kierowanie się wielkością firmy deweloperskiej wcale nie gwarantuje bezpieczeństwa inwestycji. Niestety, obecnie nawet renomowane jednostki miewają poważne problemy. Chodzi np. o kłopoty z pozyskaniem odpowiednio dużych funduszy niezbędnych do przedsięwzięcia. Zgodnie z uchwaloną rok temu ustawą, deweloperzy nie mogą korzystać przy inwestycji z pieniędzy przekazanych przez klienta, bo trafiają one na powiernicze rachunki zamknięte. Z tego powodu zdarza się, że firmy nie są w stanie dokończyć przedsięwzięcia.

Specjaliści twierdzą, że w obecnych czasach najbezpieczniej jest kupować po prostu te mieszkania, które są już skończone. Nie będziemy musieli martwić się o to, czy dana jednostka dotrwa do zamknięcia inwestycji. Istotne jest przy tym, by dowiedzieć się, czy firma ma wszelkie niezbędne dokumenty powalające na użytkowanie lokum. Wtedy unikniemy ewentualnego odwlekania momentu, w którym spisany zostanie akt notarialny. Należy też zwracać uwagę na poprzednie transakcje firmy. Jeśli ukończyła dotychczasowe działania, to istnieje szansa, że także naszą doprowadzi do końca.

Warto również dowiedzieć się, jaka jest dokładna sytuacja finansowa firmy, z której usług chcemy skorzystać. Bez większego kłopotu powinniśmy otrzymać informacje na temat ewentualnych postępować egzekucyjnych i długach opiewających na wysokie kwoty. Konkrety poznamy, jeśli poprosimy dewelopera o tzw. prospekt informacyjny.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *