Czy warto kupować mieszkanie przed świętami?

Data opublikowania: 19 grudnia 2019

Aż 60% kupujących w Polsce planowało wziąć udział w Black Friday w zeszłym roku – wynika to z najnowszych danych serwisu ze zniżkami Picodi. Aż 40% z nas miało pomysły na zakupy i czekało tylko, aż zostaną obniżone ceny upatrzonych artykułów. Czy trend obniżki cen pod koniec roku działa również w sektorze nieruchomości?

Jak wynika z danych NBP, popyt na mieszkania niezmiennie od początku 2018 r.  rośnie. Ma na to wpływ rekordowa liczba oddanych inwestycji deweloperskich w 2019 r., ale również to, że w 2020 r. będzie ich jeszcze więcej. Nie bez znaczenia jest fakt, że płace globalnie cały czas rosną, więc coraz więcej z nas stać na kredyt na dom lub mieszkanie. Czy warto iść za tłumem, czy jednak poczekać z finalizacją tej decyzji do przyszłego roku?

fot. Jonarthan Borba/pexels

Czy świąteczna aura dotknęła mieszkania?

Dużo łatwiej jest podjąć decyzję o zakupach, kiedy zewsząd otaczają nas reklamy i informacje, że święta to czas spełniania marzeń. Według producentów niezbędny będzie nam do tego kolejny świąteczny kubek, zapas ciasteczek korzennych czy większy telewizor do oglądania bożonarodzeniowych komedii. Zazwyczaj na takie zachcianki wydajemy maksymalnie kilka tysięcy złotych, więc może się zdarzyć, że takie zakupy są spontaniczne.

Nie zrobimy tak jednak z nieruchomością, która kosztuje kilkaset tysięcy złotych. Przeczy jednak temu spory ruch, który pod koniec roku można zaobserwować w biurach nieruchomości. Co prawda, tak poważnej decyzji nie podejmujemy w kilka dni, ale świąteczny klimat może przyczynić się do tego, że sfinalizujemy długofalowe plany.

Świąteczna promocja na mieszkania

Niestety popyt na mieszkania jest tak duży, że nie ma co liczyć na duże obniżki u deweloperów. Nawet jeśli dostaniemy propozycję rabatu, to warto przeliczyć, czy rzeczywiście nam się opłaca. Może się okazać, że zapłacimy kilkaset złotych mniej, ale za to będziemy zmuszeni wziąć większy kredyt, bo nie mamy wystarczających oszczędności. A  może nas to kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Czy mieszkania zdrożeją po nowym roku?

Wiele osób obawia się także, że jeśli nie zdążą podpisać umowy teraz, to w styczniu sprzedający podniosą ceny. Nie jest to jednak związane z sezonowością, a ogólnym trendem na rynku mieszkań. Nieruchomości drożeją, a banki zaostrzają politykę kredytową. Dzieje się to jednak cały czas, więc to, że podpiszemy umowę przed świętami, nie powinno wiele zmienić.

Dużo cenniejsze jest jednak to, aby przemyśleć decyzję o kupnie mieszkania niż dać się skusić na sezonowy, niewielki rabat. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co do tego, co wybrać, warto zastanowić się nad tym podczas świąt, przedyskutować w wolnym czasie, a dopiero w nowym roku ruszyć do biura nieruchomości.

źródła:

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemfinansowy/kredytowy.html https://www.picodi.com/pl/mozna-taniej/black-friday-2018-w-polsce-o-czym-mowia-liczby

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *