Czym jest co-living?

Data opublikowania: 10 maja 2019

Pojęcie „co-living” można przetłumaczyć jako współzamieszkiwanie. Idea co-livingu jest już dość popularna w wielu krajach takich jak USA czy Wielka Brytania. W Polsce dopiero powstają pierwsze obiekty tego typu.

Co-living to nie tyle lokal, co usługa polegająca na możliwości wynajmu małego mieszkania bądź pokoju we wspólnocie. Mieszkańcy mają do dyspozycji prywatne lokale w połączeniu z dużymi przestrzeniami współdzielonymi. Budynek co-livingowy przypomina akademik o podwyższonym standardzie, lecz jest z założenia przeznaczony dla osób pracujących. Przestrzenie prywatne zorganizowane są różnie zwykle są to sypialnie z łazienkami, ewentualnie aneksami kuchennymi. Zdarzają się też miejsca (raczej te niskobudżetowe), gdzie kuchnie i łazienki są współdzielone, a nawet spotyka się wieloosobowe sypialnie jak w hostelach. Nieraz w tym samym obiekcie można spotkać lokale o zróżnicowanych standardach, metrażach i cenach. Z reguły wspólne są jadalnie, pralnie i suszarnie, pomieszczenia biurowe i konferencyjne (co-working), a także przestrzenie relaksacyjne. W niektórych budynkach są także czytelnie, punkty gastronomiczne czy siłownie.

fxquadro/bigstockphoto.com

Obiekty co-livingowe powstają nieraz blisko miejsc pracy, np. w dzielnicach biurowych. Niektóre są połączeniem biurowców i przestrzeni mieszkalnych. Jeśli chodzi o oferowane warianty najmu, wygląda to różnie. Zdarzają się miejsca nastawione głównie na najem długoterminowy, co najmniej kilkumiesięczny. Bywają i funkcjonujące w oparciu o model mieszany, czyli zarówno możliwość zamieszkania na dłużej, jak i wynajem lokali na doby, na podobnej zasadzie jak hotele czy hostele.

Co-living ma być odpowiedzią na rosnące ceny nieruchomości i zmieniający się styl życia. Młode osoby coraz częściej pracują zdalnie bądź są gotowe do przeprowadzki, gdy znajdą lepszą pracę. Nie chcą więc przywiązywać się na trwałe do jednego miejsca. Co-living jest również skierowany do tych, dla których mniej ważna jest prywatność, a bardziej poczucie wspólnoty, współdziałania i współdzielenia. Dla wielu osób jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, do momentu założenia własnej rodziny.

W Polsce obiekt tego typu istnieje na razie jedynie w Gdańsku. Nazywa się Clipster i został stworzony przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER oraz Alfabeat jako wsparcie dla młodych przedsiębiorców. Wkrótce na warszawskim Mokotowie, tuż przy słynnym zagłębiu biurowym zwanym potocznie Mordorem, ma powstać projekt co-livingowy o nazwie Smartti. Budowa ma ruszyć w czwartym kwartale 2019 r.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *