Czym jest kredyt pod hipotekę?

Data opublikowania: 8 października 2010

Kredyt hipotecznyKryteria przyznawania kredytów, zwłaszcza tych hipotecznych ze względu na ich wysokość i długość spłacania są bardzo wyśrubowane. Wiadomo, że na kredyt bardziej mogą liczyć osoby majętniejsze, czyli te wypłacalne.

Jeśli ubiegamy się o kredyt hipoteczny musimy udowodnić bankowi, że stać nas na jego spłatę i nie chodzi tu tylko o wysokość naszych zarobków, trzeba też wykazać się minimum dwudziestoprocentowym wkładem własnym od całej wartości zaciąganego kredytu. Kolejną ważną informacją dla banku będzie to, gdzie i ile zarabiamy. Duże znaczenie ma wykształcenie i zawód, jaki wykonujemy. Coraz częściej można spotkać banki, które na dogodniejszych warunkach udzielają wszelkich kredytów określonym grupom zawodowym. Należą do nich lekarze, prawnicy, bankowcy, weterynarze, informatycy, czyli ludzie, którzy osiągają dość duże dochody i nie mają trudności na rynku pracy. Preferowane są osoby posiadające stałą umowę o pracę.

Kolejnym kryterium jest liczba osób na utrzymaniu kredytobiorcy. Łatwiej mają osoby samotne i bezdzietne. Jeśli ktoś posiada już jakieś nieruchomości na pewno będzie łatwiej o kredyt ze względu na tzw. wypłacalność klienta, ponieważ wlicza się to do zdolności kredytowej. Taki kredyt bierze się oczywiście pod zastaw kupowanej nieruchomości tak, aby bank w chwili, gdy przestaje się spłacać kredyt miał zabezpieczenie. Mieszkanie do czasu spłaty jest własnością banku udzielającego nam kredyt.

Udając się po kredyt trzeba przedłożyć zaświadczenie o zarobkach lub innej formie stałego dochodu, np. renta lub emerytura, umowę o pracę, często też zeznanie podatkowe z ubiegłych lat, trzeba udowodnić, że ma się wkład własny, albo przedstawić prawa własności do innej nieruchomości. Łatwiej na pewno będzie uzyskać kredyt hipoteczny pod konkretną nieruchomość. Tak uzyskane pieniądze nie muszą być przeznaczane na zakup innej nieruchomości, lecz dowolnie rozdysponowane. Takie kredyty są o wiele tańsze, czyli mniej oprocentowane i na dogodniejszych dla kredytobiorcy warunkach niż inne kredyty, ponieważ zastawiany dom lub mieszkanie to dla banku gwarant jej spłaty. Tak jak w przypadku kredytu hipotecznego udzielany jest on na kilkadziesiąt lat.

Kredyt pod hipotekę nie przekracza zazwyczaj kilkudziesięciu procent ceny zastawianej nieruchomości, rzadko się zdarza, by kredytobiorca otrzymał kwotę wynosząca rynkową równowartość zastawianego domu czy mieszkania. Ubiegając się o ten rodzaj kredytu też trzeba udowodnić swoją zdolność kredytową jak i prawa własności do nieruchomości i wykazać brak innych obciążeń hipotecznych. Jeśli takie są, można wynegocjować z bankiem ich spłatę tym kredytem, który bierzemy. Jeśli prawa do nieruchomości mają inne osoby np. żona muszą się one zgodzić na zaciągnięcie takiego kredytu, albo wydzielić swoją własność, ale kredyt będzie wtedy udzielony tylko dla tej części.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Kalkulator PKO BP

    Przesłałem ten wpis koledze – bo bardzo fajnie napisany artykuł.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *