Czyszczenie i renowacja fug

Data opublikowania: 12 listopada 2018

Fuga ma za zadanie nie tylko wypełnić przestrzeń między płytkami. Dobrze dobrana może też być piękną ozdobą. Niestety kuchnie i łazienki to pomieszczenia wilgotne, bardzo podatne na zabrudzenia, a porowata struktura fug stanowi idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Utrzymywanie fug w czystości bywa kłopotliwe, a ich czyszczenie często spędza sen z powiek nie jednej pani domu. Co zatem zrobić, aby fugi znów były jak nowe bez konieczności ich wymieniania?

Metod jest bardzo wiele. Niektóre produkty do czyszczenia fug znajdziemy w domu, inne będziemy musieli kupić w sklepie. Zacznijmy zatem od domowych sposobów na pozbycie się tych uciążliwych zabrudzeń.

Sprzymierzeńcami w walce z brudem w naszych domach, jeśli nie chcemy używać chemii, często są ocet, soda i sok z cytryny. Wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z octem na jednolitą masę. Następnie za pomocą małej szczoteczki nanieść ją na fugi i pozostawić na 40 minut. Po tym czasie spłukać wodą. Soda oczyszczona jest jednym ze skuteczniejszych domowych sposób na pozbycie się pleśni i grzybów.

Z kolei jasne fugi możemy wybielić za pomocą soku z cytryny. Wyciśnięty sok nakładamy na fugi, czekamy ok. 10 minut, a następnie przecieramy je wilgotną szmatką. Należy jednak pamiętać, że sok z cytryny nie poradzi sobie z każdym brudem. Podobne zastosowanie ma woda utleniona, która powinna znajdować się w każdej domowej apteczce.

Pasta do zębów również nadaje się do fug. Dzięki niej pozbędziemy się zażółceń. Wystarczy ją nałożyć na szczoteczkę do zębów, a następnie na fugi. Po ok. godzinie zmywamy pastę letnią wodą lub wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Kolejny produkt, który znajduje się w każdej kuchni, a który możemy zastosować do czyszczenia fug, jest proszek do pieczenia. Nakładamy go na wilgotne fugi, aby się rozpuścił. Zmywamy po ok. pół godziny. Jeśli regularnie pielęgnowaliśmy podłogę, drobne zabrudzenia nie powinny być trudne do usunięcia domowymi sposobami.

Ekologicznym sposobem na czyszczenie fug, a także innych zabrudzeń w naszym domu, jest para wodna. Niestety, aby z niej skorzystać, musimy mieć specjalne urządzenie, które usunie brud, ale nie poradzi sobie z pleśnią i czarnymi plamami.

Dobrym sposobem na odświeżenie fug, a nawet zmianę ich koloru bez konieczności wymiany, jest po prostu ich pomalowanie. Zrobimy to przy pomocy środków specjalnie do tego przeznaczonych. Zawierają one spoiwa polimerowe, wypełniacze i środki modyfikujące. Charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością, wysokim stopniem krycia i dużą odpornością na ścieranie.

Kiedy domowe sposoby są niewystarczające, musimy sięgnąć po chemię. W sklepach znajdziemy mnóstwo różnych środków do usuwania zabrudzeń z fug czy silikonów.

Jednym z nich jest zawierający chlor płyn do WC. Nada się także do czyszczenia fug. Rozrabiamy go z wodą 1:1, a następnie szybkimi ruchami nakładamy szczoteczką na same fugi. Chlor jest substancją żrącą, więc czyszcząc nim zabrudzenia musimy pamiętać o gumowych rękawiczkach i o tym, aby nie chlapać nim po całej łazience. Dodatkowo przyda się wentylacja pomieszczenia, aby nie zaszkodziły nam drażniące opary.

Chemicznych preparatów jest bardzo wiele. Są łatwe w użyciu, a dodatkowo nie niszczą powierzchni emaliowanych, glazurowanych i szkliwionych. Taki środek wystarczy nanieść na 20-30 minut, po czym zetrzeć suchą ściereczką. Zaletą takich preparatów jest to, że tworzą coś w rodzaju bariery ochronnej i spowalniają ponowne tworzeniem się grzybów i pleśni.

Warto też pamiętać o tym, aby fugi zaimpregnować. Wówczas ich czyszczenie nie będzie zbyt częste. Zaimpregnowana fuga nie wchłania wody, a co za tym idzie, również brudu.

Jeśli wymienione sposoby nie przyniosą rezultatów lub fuga jest za bardzo zniszczona, niestety będzie trzeba ją wymienić.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *