Dach płaski czy stromy?

Data opublikowania: 11 maja 2017

Wybór kąta nachylenia dachu zależy nie tylko od naszych preferencji, lecz także od warunków panujących w otoczeniu. Jest kilka czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę planując wygląd dachu naszego przyszłego domu.

Czasem zdarza się, że plan zagospodarowania przestrzennego szczegółowo precyzuje, jak dach ma wyglądać. Dlatego musimy zapoznać się z tym planem i wziąć go pod uwagę przy budowie domu. Nawet jeśli plan pozwala na swobodę, weźmy pod uwagę charakter otaczającej zabudowy, by nasz dom był z nią zharmonizowany i nie wyróżniał się na niekorzyść.

bildlove/bigstockphoto.com

Dach płaski

W przypadku dachu płaskiego pochylenie wynosi od 2° do 12°. Obecnie niezbyt często spotyka się nowe domy z takimi dachami. Być może przyczyną jest ugruntowany przez lata stereotyp „kostki polskiej” jako formy domu jednorodzinnego, która była powszechna i narzucona normami budowlanymi w czasach PRL-u, a obecnie niezbyt dobrze się kojarzy. Domy takie, wskutek niedoboru materiałów budowlanych i często niedbałego wykonawstwa, były przeważnie niezbyt ładne i sprawiały wiele problemów podczas eksploatacji (wadliwe instalacje, nieszczelne dachy itp.).

Obecnie jednak mamy do dyspozycji znacznie lepsze materiały, a domy buduje się staranniej, więc wspomniany stereotyp nie ma odzwierciedlenia w obecnej sytuacji. Wnętrza domów z płaskim dachem są łatwiejsze w aranżacji, gdyż odpada problem zagospodarowania skosów. Poza tym są bardziej energooszczędne ze względu na mniejszą powierzchnię. W razie konieczności wejścia na dach są też one bardziej bezpieczne (mniejsze prawdopodobieństwo upadku). Mamy też możliwość zaaranżowania tarasu na takim dachu.

Wadą płaskich dachów jest natomiast skłonność do gromadzenia się na nich śniegu, wody deszczowej i liści – nie spadają one samoczynnie jak w przypadku dachu stromego. Dlatego lepiej sprawdzają się one w miejscach, gdzie nie występuje dużo opadów. Są one też droższe w wykonaniu ze względu na konieczność zastosowania odpowiedniej izolacji.

Dach stromy (skośny)

Dachy strome to przeważnie dachy dwuspadowe o kącie nachylenia 35°–45°. Budowa takich dachów wiąże się z niższymi kosztami. Plusem jest też samoczynne zsuwanie się śniegu i liści oraz spływanie wody deszczowej. Dlatego domy takie lepiej budować na otwartych przestrzeniach i w pobliżu lasów. Dachy strome spełniają wymagania większości planów zagospodarowania przestrzennego w Polsce.

W przypadku takiego dachu problemem może być występowanie skosów na poddaszu, przez co trudniej jest zagospodarować tam przestrzeń i zaaranżować wnętrze. Jego budowa wymaga większej ilości pracy, a ewentualne naprawy są trudniejsze niż w przypadku dachu płaskiego. Dwuspadowy dach skośny powoduje większe straty energii ze względu na większą powierzchnię.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *