Pośrednik nieruchomości się ceni
Usługi pośrednika w obrocie nieruchomościami nie są tanie. Transakcja kupna-sprzedaży obciążona jest prowizją w wysokości 2-4% wartości mieszkania (plus VAT). Jeśli wartość nieruchomości jest wyjątkowo duża – można podjąć próbę targowania się. Jednak mało który agent będzie skłonny zejść poniżej 2%. Równie kosztowny jest wynajem mieszkania: wynagrodzenie kształtuje się średnio na poziomie 70-100% miesięcznego czynszu. Jak widać na podstawie tych krótkich kalkulacji – zapłacimy niemało. Pytanie jest następujące: czy warto?
Usługi pośrednika nieruchomości
Teoretycznie pośrednik powinien ułatwić nam życie. Jest fachowcem i płacimy mu za to, by nas wyręczył w czynnościach wykonywanych na rynku nieruchomości. Jeśli trafimy na uczciwego agenta, będziemy mogli spać spokojnie, a wszystko pozałatwia się samo. Problemy pojawiają się w przypadku, gdy nieopatrznie zawrzemy umowę z osobą bez etyki zawodowej. Jakość obsługi może być dyskusyjna i cała współpraca nie dość, że osuszy nam portfel, to jeszcze napsuje krwi. W najgorszym przypadku trafimy na osobę podszywającą się pod pośrednika po to, by nas naciągnąć.
Nieuczciwy pośrednik nieruchomości
Niekompetentni i fałszywi agenci to prawdziwa plaga rynku nieruchomości. Warto znać kilka dobrych sposobów rozpoznawania ich i radzenia sobie z nimi.
Podstawowe metody weryfikacji wiarygodności pośrednika w obrocie nieruchomościami:
-
sprawdź czy ma licencję – każdy pośrednik musi ją mieć!
-
sprawdź czy figuruje w centralnym rejestrze pośredników – trafia tam każdy pośrednik, który uzyskał licencję!
-
sprawdź czy ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – to polisa pokrywająca ewentualne szkody!
I pamiętaj – nigdy nie płać „z góry”!
Jak radzić sobie z nieuczciwym pośrednikiem
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, subskrybuj nasz poradnik pt. Jak radzić sobie z nieuczciwym pośrednikiem. Dzięki niemu nabierzesz rozeznania w formach i warunkach pracy specjalistów od handlu nieruchomościami.
Dodaj swój komentarz