Deweloperzy budują coraz więcej nowych mieszkań

Data opublikowania: 27 sierpnia 2014

Polscy deweloperzy budują coraz więcej nowych mieszkań. W II kwartale tego roku rozpoczęto o ok. 8 tysięcy więcej inwestycji niż w okresie między styczniem a marcem. Co więcej, eksperci zakładają, że tendencja wzrostowa utrzyma się w kolejnych miesiącach.Na podstawie liczby wydanych pozwoleń na budowę nieruchomości wnioskuje się, że wzrosty będą widoczne co najmniej do końca wakacji. Takie dane podsumowujące II kwartał 2014 r. opublikowano w raporcie AMRON-SAFRiN.

Dokładne dane wskazały, że zwyżki odnotowano na całym rodzimym rynku nieruchomości mieszkalnych. Liczba samych tylko pozwoleń na budowę tego typu budynków wydanych między kwietniem a czerwcem była o ok. 25% wyższa niż w I kwartale bieżącego roku. Należy przy tym zaznaczyć, że liczba pozwoleń wydanych wyłącznie deweloperom wzrosła o 11%, czyli było ich o ok. 20 tysięcy więcej niż w 3 pierwszych miesiącach roku. Rozpoczętych było natomiast o 24% budów więcej niż we wcześniejszym okresie 2014 r. Daje to dokładnie 16 589 inwestycji, w których prace już ruszyły. To o ponad 1200 nieruchomości więcej niż w I kwartale. Spadki zaobserwowano za to w liczbie mieszkań, które oddane zostały w II kwartale do użytkowania. Było ich o 10% mniej niż w poprzednich miesiącach.

House PuzzleEksperci przyznają, że najnowsze dane dotyczące nieruchomości z rynku pierwotnego są w pełni zadowalające, jednak zaznaczają, że nie jest to żadnym większym zaskoczeniem. Taka jest naturalna kolej rzeczy w sytuacji, gdy na satysfakcjonującym poziomie utrzymuje się sprzedaż tego typu lokali. Po tym, jak w 2012 r. na rynku pojawiło się bardzo dużo nowych mieszkań, w roku następnym ich podaż musiała zostać dość znacznie ograniczona. W efekcie, w roku 2014 znów niezbędne okazało się zwiększenie liczby dostępnych nieruchomości.

Jak zwykle bywa w takich przypadkach, wraz z rosnącą liczbą rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji, zmniejszać zaczęły się ceny transakcyjne już istniejących lokali. Spośród największych polskich miast, w 3 odnotowano już spadki. W Warszawie przeciętne ceny transakcyjne skurczyły się o 40zł za 1m2, w Łodzi średnia zniżka wynosiła 81zł za 1m2, a we Wrocławiu koszt jednego metra kwadratowego był w II kwartale średnio o 118zł niższy niż w okresie styczeń-marzec. Nie obyło się jednak bez sporych wzrostów – w Katowicach ceny transakcyjne zwiększyły się średnio o 100zł za 1m2.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *