Deweloperzy budują więcej niż rok temu

Data opublikowania: 26 maja 2014

Polscy deweloperzy wzięli się do pracy. Wraz z ożywieniem gospodarczym, dynamiczniej zaczął rozwijać się rynek nieruchomości. W I kwartale tego roku deweloperzy rozpoczęli budowę większej liczby budynków niż w roku ubiegłym. Różnica wynosi sporo, bo przekracza 60%! Chociaż są to dane zdecydowanie wskazujące na to, że rynek mieszkaniowy w Polsce powrócił do fazy rozwoju, to jednak mniej optymistycznymi danymi są te dotyczące liczby mieszkań oddanych do użytku. Było ich bowiem mniej niż w analogicznym okresie minionego roku.

Eksperci już podkreślają, że jeżeli w kolejnych miesiącach również zauważalna będzie taka sytuacja, to może okazać się, że przez pewien czas popyt będzie przewyższał podaż. To natomiast mogłoby doprowadzić do wzrostu cen nieruchomości. Dodatkowo, istnieje ryzyko, że utrudnione zostaną też możliwości negocjowania cen. Przy takim ograniczeniu mniej Polaków może być chętnych na inwestowanie w nieruchomości, ponieważ będą woleli poczekać do momentu, w którym zaistnieje opcja zmniejszenia ceny transakcyjnej w porównaniu do tej ofertowej.

Construction

Dalsze dane dotyczące I kwartału tego roku wskazują, że deweloperzy otrzymali więcej pozwoleń na budowę nieruchomości. W stosunku do IV kwartału roku ubiegłego była to zwyżka na poziomie 22%, natomiast jeśli chodzi o wzrost w ujęciu rocznym, wynosił on niemal 50%. Specjaliści są w pełni zadowoleni z takich rezultatów, ponieważ wskazują one na nadzwyczajną aktywność na rynku nieruchomości. Daje to duże nadzieje wszystkim firmom, które są związane z tą branżą.

W poprzednim tygodniu ujawniono również statystyki dotyczące całego rynku mieszkaniowego. Eksperci ocenili je jako dobre, chociaż nie rewelacyjne. Najważniejszym pozostaje fakt, że również wskazują one na ożywienie na rynku nieruchomości. Dokładniej, okazało się, że w I kwartale tego roku liczba rozpoczętych już inwestycji zwiększyła się o połowę w stosunku zarówno do I kwartału 2013 r., jak i do ostatniego kwartału ubiegłego roku. Jeżeli chodzi o liczbę wydanych pozwoleń na budowę nieruchomości, to również zanotowała ona zwyżkę. W okresie styczeń-marzec 2014 r. było ich o 16% więcej niż w tym samym czasie roku poprzedniego. Chociaż dane te nie są już tak dobre, jak te dotyczące rynku deweloperskiego, to jednak pokazują, że kondycja naszego rynku ulega wyraźnej poprawie z każdym kolejnym kwartałem.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *