Deweloperzy budują zbyt wiele mieszkań

Data opublikowania: 11 lutego 2015

Jeszcze do niedawna eksperci działający na rynku nieruchomości byli usatysfakcjonowani widocznym ożywieniem w branży deweloperskiej. Niestety, ta sytuacja może się zmienić. Okazuje się, że firmy budują zbyt wiele mieszkań.

Ostatnie miesiące były dla firm deweloperskich wyjątkowo udane. Na główne rynki, czyli w największych polskich miastach deweloperzy wprowadzili niemal dwukrotnie więcej mieszkań niż rok wcześniej. Sprzyjał temu wysoki popyt powodowany m.in. rozpoczęciem programu dofinansowań do mieszkań „Mieszkanie dla Młodych” oraz obniżonymi stopami procentowymi umożliwiającymi zaciąganie kredytów mieszkaniowych. Niemniej jednak sytuacja ta nie będzie trwała zbyt długo. Nad branżę deweloperską już teraz nadciągają chmury.

Deweloperzy buduja wiecej

fot. Kzenon/bigstockphoto.com

Firma REAS przyjrzała się trendom widocznym na rynkach we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Zaobserwowano, że mniej więcej od połowy 2012r. czas wyprzedaży gotowych mieszkań regularnie wzrastał. W kolejnych 6 kwartałach sytuacja ulegała stałej poprawie, a stosunek popytu do podaży stawał się coraz bardziej zadowalający. W ostatnim kwartale minionego roku niektóre firmy biły nawet swoje rekordy sprzedaży.

Eksperci ostrzegają jednak, że przedsiębiorstwa działające na rynku deweloperskim powinny przygotować się na pogorszenie sytuacji. Mniej optymistyczne prognozy są powodowane kilkoma czynnikami. Jednym z podstawowych jest wzrost obowiązkowego wkładu własnego przy zakupie mieszkania na kredyt. Limit podniesiono z 5% do 10%, a to oznacza, że grupa osób mających szansę na otrzymanie finansowania zostanie zawężona. Ponadto naturalnym jest, że wysoki popyt nie utrzymuje się w nieskończoność. Niemniej jednak pocieszeniem dla deweloperów może być stabilizacja franka szwajcarskiego, która może utrudnić sprzedać mieszkań na rynku wtórnym.

Jeśli chodzi o aktualną sytuację na rynku deweloperskim, to widoczna jest stabilizacja cen przy jednoczesnym wzroście liczby podejmowanych inwestycji. Nieznaczny spadek inwestycji odnotowano jedynie we Wrocławiu i w Łodzi. Zmiany cen jednego metra kwadratowego były nieznaczne. Jedynie w Łodzi stawki ze stycznia tego roku były średnio o 1,88% niższe niż te w październiku 2014 r.  Największy wzrost widoczny był we Wrocławiu, gdzie zwiększyły się przeciętnie o 1,01%.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *