Deweloperzy wreszcie do przodu!

Data opublikowania: 4 listopada 2013

Deweloperzy wreszcie do przoduPolscy deweloperzy zaczęli w końcu działać. Jak wynika z ostatnio sporządzonych statystyk, w samym tylko wrześniu do użytku udało się oddać aż 5055 mieszkań. To naprawdę dobry wynik. Eksperci oszacowali już nawet, że było to aż o 41% więcej nieruchomości niż odnotowano w analogicznym okresie ubiegłego roku. W związku z takimi wynikami, analitycy działający na rynku nieruchomości zaczęli już otwarcie mówić o wreszcie rozpoczynającym się ożywieniu w tym sektorze.

Chociaż rzeczywiście wrześniowe dane brzmiały dość optymistycznie, to jednak całoroczne odczyty nie są wcale takie dobre. Eksperci wyliczyli, że na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy wydano zaledwie 141,9 tysiąca pozwoleń na budowę, a to jeden z najsłabszych wyników od 5 lat. Podkreślano przy tym, że słaby wynik uzyskano zarówno wśród deweloperów, jak też indywidualnych osób, które chcą wybudować dom. Analitycy dodają, że to wynik sporo gorszy od tego zeszłorocznego. W tym samym okresie 2012 r. wydano o 28,9 tysiąca pozwoleń więcej niż w roku bieżącym. Pocieszający jest jedynie fakt, że dane z września tego roku były wyraźnie lepsze od tych sierpniowych. Dokładniej, w ubiegłym miesiącu wydano łącznie niemal 13,1 tysiąca pozwoleń na budowę. Szczegółowe dane mówią o 5835 pozwoleniach wydanych deweloperom i 7259 pozwoleniach dla prywatnych osób.

Jeśli chodzi o liczbę rozpoczętych budów, to dane prezentowane we wrześniu wskazywały, że było ich 122,9 tysiąca w ciągu roku, licząc od początku października 2012 r. Oznacza to, że było ich o 18,4% mniej niż w tym samym okresie 2012 r. To jednak wynik o 100 lepszy niż w sierpniu b.r. Wtedy oszacowano, że od początku września 2012r . do końca sierpnia 2013 było to 122,8 tysiąca rozpoczętych prac. We wrześniu 71,9 tysiąca budów rozpoczętych zostało przez indywidualne osoby, natomiast za 47,7 tysiąca budów odpowiadali deweloperzy planujący sprzedaż budowanych nieruchomości.

Eksperci zauważają, że analizując sytuację z całego ostatniego roku można stwierdzić, iż sytuacja na rynku nieruchomości powoli zaczyna się polepszać. Rośnie liczba rozpoczynanych budów, natomiast w zakresie mieszkań oddawanych do użytku obserwowalna jest wyjątkowa stabilizacja, która trwa już praktycznie od roku. Dodatkowo, stopniowo zaczynają rosnąć ceny mieszkań, a to może oznaczać, że w całkiem niedalekiej przyszłości na rynku zapanuje prawdziwa hossa.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *