Deweloperzy mieszkaniowi na giełdzie – pozytywnie

Data opublikowania: 20 kwietnia 2015

Już drugi rok, giełdowi deweloperzy mieszkaniowi cieszą się dobrą passą. W największych polskich aglomeracjach, w ubiegłym roku deweloperzy sprzedali o 20 procent więcej lokali, niż w szczycie boomu mieszkaniowego przypadającego na 2007 rok. Analitycy Domów Maklerskich BPS oraz ING i PKO BP rekomendują akcje: LC Corp, Ronsona, Polnordu, Marvipolu oraz Domu Development – przewidując wzrost ich wartości.

W sytuacji, gdy od stycznia bieżącego roku, nabywca mieszkania musi posiadać udział własny kredytu mieszkaniowego w wysokości do 10 procent – nie zanotowano spadku wyników sprzedaży deweloperów mieszkaniowych, w porównaniu do pierwszego kwartału 2014 roku. Program „Mieszkanie dla Młodych” i niskie stopy procentowe oraz niskie ceny lokali, pozwalają prognozować dalsze utrzymanie dobrej koniunktury sprzedaży mieszkań przez deweloperów.

Dobre wyniki deweloperow na gieldzie

fot. caesart/bigstockphoto.com

Bardzo dobra przedsprzedaż mieszkań w 2014 roku – zgodnie z raportem analityków mBanku – zaowocuje wzrostem zysku netto deweloperów mieszkaniowych o 40 procent już w bieżącym roku. Taki stan rzeczy, a nawet zwiększenie tempa sprzedaży lokali, przewiduje się również na 2016 rok. Istnieje zatem nadzieja na poprawę notowań akcji oraz przyszłościowy wzrost zysków giełdowych spółek deweloperskich. Podobna sytuacja dotyczy spółek budowlanych, których przewidywany wzrost zysku netto w bieżącym roku wyniesie 32 procent.

Znaczna poprawa koniunktury sprzedaży mieszkań deweloperskich nie skutkuje wzrostem branżowego indeksu WIG-deweloperzy. Inwestorzy giełdowi nie podejmują ryzyka inwestycji w walory deweloperów, natomiast branżowy indeks WIG-budownictwo, poprawił swoje notowania o ponad 80 procent. Akcje giełdowe deweloperów spadły ponad 4 procent, natomiast spółek budowlanych zyskały średnio 12 procent. Perspektywy rozwojowe budownictwa nie przekładają się na inwestycje w akcje deweloperów mieszkaniowych i tylko rynek pokaże, jaką koniunkturę giełdową osiągnie WIG-deweloperzy w najbliższym czasie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *