Dlaczego nie warto zawyżać ceny mieszkania?

Data opublikowania: 9 grudnia 2019

Jeśli sprzedajemy mieszkanie, bardzo kuszące jest zawyżenie jego ceny. Dzięki temu możemy zarobić więcej albo pozostawić sobie pole do negocjacji. Okazuje się jednak, że ostatecznie taki krok nie prowadzi do wyższego zysku, za to znacznie wydłuża czas finalizacji transakcji.

Jak podaje portal Bankier.pl, mieszkania z rynku pierwotnego drożeją z miesiąca na miesiąc. Najdrożej jest niezmiennie w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. To pod wieloma względami atrakcyjne lokalizacje, więc trudno dziwić się temu trendowi.

maxxyustas/bigstockphoto.com

A jak jest na rynku wtórnym? Eksperci zanotowali zupełnie odwrotną sytuację. Używane mieszkania tanieją, co nie zdarzało się w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. Spadek cen dotyczy jednak tych mniej topowych lokalizacji, czyli Szczecina, Lublina, Katowic i Poznania. Można więc wywnioskować, że sprzedający z tych miast skonfrontowali swoje oczekiwania cenowe z możliwościami rynku i sztucznie nie zawyżają cen.

Najszybciej sprzedają się tanie mieszkania

Nie ma w tym nic dziwnego, że najłatwiej znaleźć kupca na relatywnie tanie mieszkanie. Jeśli więc zawyżymy cenę tak, że będzie ona rażąco niedostosowana do standardu mieszkania, to sporo stracimy. Dużo dłużej zajmie nam znalezienie kogoś, kto zapłaci cenę ofertową. Dostaniemy pieniądze później, a w międzyczasie i tak będziemy musieli ponosić koszty związane z utrzymaniem mieszkania. Oszczędności związane z wyższą ceną są więc pozorne.

Ceny ofertowe coraz dalej od rynkowych

Kiedy chcemy sprzedać mieszkanie, musimy je wycenić. Bardzo często korzystamy z danych dostępnych na portalach zrzeszających ogłoszenia o nieruchomościach. Większość sprzedających zawyża cenę ofertową, aby pozostawić sobie margines do negocjacji z kupującym. Kiedy my wystawiamy mieszkanie na sprzedaż, to zawyżamy delikatnie cenę z tego samego powodu. Przez takie działania ceny ofertowe coraz bardziej oddalają się od tych rynkowych, co w dłuższym okresie może spowodować bańkę spekulacyjną. Dlatego mimo chęci większego zarobku, warto przedstawić realną, niezawyżoną cenę.

Co należy zrobić, aby wyjść na swoje, a jednocześnie szybko znaleźć kupca na mieszkanie? Jak pokazuje doświadczenie sprzedających, zawyżanie cen się nie opłaca. Po pierwsze tracimy czas i koniec końców i tak musimy obniżyć cenę ze względu na brak zainteresowania. Musimy płacić za kolejne ogłoszenia, poświęcać czas na spotkania i negocjacje z potencjalnymi nabywcami, którzy i tak nie decydują się na finalizację umowy, bo cena jest dla nich za wysoka. Warto więc przed wystawieniem mieszkania do sprzedaży skonsultować się z doradcą do spraw nieruchomości, który pomoże nam przygotować odpowiednią ofertę.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *