Dobre prognozy rynku nieruchomości komercyjnych na rok 2015

Data opublikowania: 14 stycznia 2015

Po tym, jak w 2014 r. poprawiła się sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych, eksperci są praktycznie pewni, że w bieżącym roku trend ten będzie kontynuowany. Największe ożywienie ma być widoczne w Warszawie.

Dobra sytuacja makroekonomiczna naszego kraju w 2014 r., a do tego stabilność większa niż w wielu innych europejskich krajach sprawiły, że ożywił się polski rynek nieruchomości komercyjnych. Korzystny wpływ na jego sytuację miały również optymistyczne prognozy na bieżący rok. Zakłada się, że niezła kondycja rodzimej gospodarki pozwoli utrzymać zadowalające trendy na tym rynku przez kolejne miesiące.

Wynajem lokali uzytkowych

Chociaż ożywienie na rynku nieruchomości komercyjnych zauważalne było w minionym roku we wszystkich dużych miastach Polski, to tradycyjnie najciekawiej wyglądało to w Warszawie. Eksperci oszacowali, że podaż dostępnych tam, nowoczesnych biur, to ok. 4,3 miliona m kw. W trakcie budowy znajduje się natomiast kolejnych 640 tysięcy m kw. Na rynku pojawią się one nie później niż do końca 2016 r. Sprawia to, że mimo sporego zainteresowania takimi nieruchomościami, wskaźnik pustostanów wzrósł pod koniec 2014 r. do niemal 14%.

Przy okazji wysokiej podaży odnotowano spadki czynszów najmu wśród lokali klasy A leżących w ścisłym centrum stolicy. Miesięcznie wynoszą teraz 22-24 euro za 1 m kw. Biura o wysokim standardzie mieszczące się poza centrum można wynająć za ok. 12-15 euro za metr, a wynajem nieruchomości komercyjnych zaliczanych do tych o niższym standardzie wiąże się z miesięcznym kosztem wynoszącym ok. 10-11,5 euro za 1 m kw. Poza Warszawą, aktywność na rynku nieruchomości biurowych znacząco wzrosła także w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i w Łodzi. W większości tych miast stawki za 1 m kw. spadły w ostatnim roku o 1-2 euro. Średnio wynoszą teraz 12-14 euro za 1 m kw. w przypadku biur o standardzie A i B+. Mimo dużego zainteresowania nowoczesnymi biurami, wzrósł także popyt na nieruchomości komercyjne liczące sobie nawet po 20 lat. Na ich korzyść przemawiają niskie czynsze najmu oraz zwykle dobra, śródmiejska lokalizacja. Wybierane są głównie przez małe i średnie firmy oraz przez początkujących przedsiębiorców.

Eksperci są przekonani, że w 2015 r. aktywność na rynku lokali komercyjnych zostanie utrzymana lub nawet wzrośnie. Pomóc mają w tym rosnące wymagania najemców i podejmowane przez właścicieli próby dostosowania lokali do ich potrzeb.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *