Dofinansowanie remontów wielkiej płyty

Data opublikowania: 9 sierpnia 2019

To dobra wiadomość dla mieszkańców „wielkiej płyty”. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, z którego wynika, że budynki w starej „wielkiej płycie” mogą być ocieplane z pomocą państwa.

Jak zapewnia resort, przyjęty program pod nazwą „Czyste powietrze” zakłada także pomoc dla gmin w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych, tak aby ich mieszkańcy mogli w nich żyć przez kolejne lata, a nawet pokolenia.

Gudella/bigstockphoto.com

Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju wyjaśnił, że wsparcie przeznaczone będzie na wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych za pomocą metalowych kotew. W przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych przyznawana będzie także dodatkowa premia. Jej wartość wyniesie 50 proc. kosztów zakupu i montażu kotew. Tego typu roboty budowlane zwiększają bezpieczeństwo budynków w szczególności, gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia stanowiące dodatkowe obciążenie dla łączników będących elementami płyty wielowarstwowej.

Z przepisów wynika, że pomoc w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych otrzymają samorządy. Gminy będą mogły ubiegać się o premie remontowe w wysokości 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć lub 60% w przypadku obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

Projekt przewiduje także dodatkowe wsparcie dla inwestorów, o ile w trakcie prowadzenia termomodernizacji, zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii. Wówczas premia termomodernizacyjna wyniesie 21%. wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, a nie 16%.

Obecnie  wspólnoty mieszkaniowe, w których większościowe udziały ma gmina, nie mogły starać się o wsparcie na remonty. Po zmianie przepisów to również ma się zmienić. A to wszystko po to, aby zwiększyć liczbę takich inwestycji i w efekcie ograniczyć ubóstwo energetyczne oraz zmniejszyć zanieczyszczenia pochodzące z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach.

Z opracowania „Budownictwo wielkopłytowe – Raport o stanie technicznym”, które powstało na podstawie analiz i badań Instytutu Techniki Budowlanej prowadzonych w ramach pracy „Ocena bezpieczeństwa i trwałość budynków wykonanych metodami uprzemysłowionymi” wynika, że budynki wielkopłytowe, które powstały w latach 1960-1990, charakteryzują się niską jakością funkcjonalno-użytkową mieszkań, nadmierną przenikalnością cieplną przegród zewnętrznych, niedostatecznym stanem instalacji i urządzeń budowlanych oraz niską estetyką elewacji. Zaznaczono również, że miejscami wrażliwymi budynków wielkopłytowych, w odróżnieniu od konstrukcji innych rodzajów budynków ze ścianami nośnymi, jest obecność w tarczach stropowych i ściennych złączy między prefabrykowanymi płytami, wskazującymi miejsca, w których najczęściej mogą pojawić się rysy.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *