Dom w stylu amerykańskim

Data opublikowania: 5 kwietnia 2017

Gdy oglądamy amerykańskie filmy, nieraz zwracamy uwagę na ciekawie urządzone domy ich bohaterów. Typowe dla amerykańskich domów są zwykle duże metraże, lekka konstrukcja, a także inny rozkład pomieszczeń niż najczęściej spotykany w Polsce. Jeśli takie domy nam się podobają, nie ma przeszkód, żebyśmy się nimi zainspirowali przy projektowaniu i budowie własnego.

Typowy amerykański dom jest zwykle duży, drewniany (przeważnie w technologii kanadyjskiej), jednopiętrowy, ze spadzistym dachem. Technologia szkieletowa daje większe możliwości niż murowana, więc domy są często budowane na planie nieregularnym, a nie kwadratowym czy prostokątnym. Mniejsze domy z kolei stanowią prostsze, bardziej zwarte bryły. Jednak niezależnie od metrażu, charakterystyczne elementy to wykusze, lukarny i obszerna, zadaszona weranda, a także duże okna ze szprosami (przesuwne, a nie otwierane do środka) i niskimi parapetami. Widuje się też skomplikowane, wieloczęściowe dachy i dość różnorodne okna. Duże znaczenie ma strefa wejściowa, podkreślona zadaszeniem i często połączona z werandą. Niezbyt często spotyka się podpiwniczenia – zwykle wtedy, gdy wymaga tego ukształtowanie terenu, na którym dom się znajduje.

fot. katzenfinch, CC BY-SA 2.0, flickr.com

Jeśli chodzi o wnętrze, głównym pomieszczeniem jest salon – duży i otwarty, często nie oddzielony od strefy wejściowej i schodów na piętro. Jest to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. Salon jest zwykle wysoki, nieraz dwukondygnacyjny. Często połączony jest z kuchnią i jadalnią, tworząc razem z nimi strefę dzienną. Charakterystycznym elementem salonu jest kominek, który jest zwykle punktem centralnym pomieszczenia i przy nim skupione są meble wypoczynkowe.

Kuchnia znajduje się zwykle na parterze. Nieraz mieści się w niej lub do niej przylega strefa śniadaniowa – mała jadalnia, którą można zaaranżować np. w wykuszu. Kuchnia jest obszerna, często z wyspą, zabudowana szafkami do samego sufitu, by maksymalnie wykorzystać miejsce. Fronty szafek są zwykle drewniane, a blaty – kamienne. Przy kuchni znajduje się też spiżarnia.

W amerykańskim domu strefa prywatna znajduje się zwykle na piętrze, gdzie zlokalizowane są sypialnie. Zdarzają się też sypialnie na parterze z wyjściem na werandę lub do salonu. Największa i najbardziej reprezentacyjna to tzw. master bedroom – sypialnia gospodarzy domu. Jest połączona z prywatną łazienką, a jeśli metraż na to pozwala, także z osobną garderobą. Łazienki przypominają bardziej pokoje kąpielowe i zwykle mają minimum jedno okno. Sypialnia jest nie tylko miejscem do spania, lecz także do relaksu – więc poza łóżkiem nieraz znajduje się tam toaletka, miejsce do czytania, fotele itp. Ciekawostką jest, że sypialnia rodziców jest zwykle projektowana z rozmachem jako bardzo komfortowe pomieszczenie, natomiast sypialnie dzieci są niewielkie. Wynika to z założenia, że domy nie mają być wielopokoleniowe. Dzieci kiedyś się wyprowadzą, a ich sypialnie pozostaną jako pokoje dla gości.

Niemal w każdym domu jest pralnia, zlokalizowana zwykle w pobliżu głównej łazienki i sypialni, ewentualnie na parterze lub w piwnicy obok garażu (to rozwiązanie często pojawia się w amerykańskich filmach). Jej wyposażenie składa się z pralki i suszarki bębnowej, która jest częściej spotykana niż w polskich domach, a także szafek i półek na środki do prania oraz pojemników na brudną bieliznę.

Co może być nieco zaskakujące dla Polaków, w amerykańskim domu nie ma typowej sieni czy wiatrołapu przy wejściu – strefa wejściowa otwiera się bezpośrednio na wnętrze domu. Istnieje jednak miejsce na przechowywanie okryć wierzchnich i butów, zwane mudroom. Umieszcza się je zwykle przy bocznym wejściu. Znajdują się tam przeważnie: przestronna szafa, szafki na buty oraz schowki na drobiazgi.

Jak wspomniano, piwnice w amerykańskich domach spotyka się niezbyt często. Zwykle pełnią one inne funkcje niż dodatkowe pomieszczenie do przechowywania. Może się tam znaleźć garaż, pokój do gier i oglądania filmów, tzw. family room – mniejszy i mniej reprezentacyjny salonik do spędzania czasu z rodziną, a także pokój z łazienką dla gości (gdy okna są nad poziomem gruntu).

Wnętrza amerykańskie są zwykle przytulne, z dużą ilością tkanin, poduszek i dekoracji. Są też jasne dzięki wspomnianym już dużym oknom – dodatkowo niskie parapety umożliwiają umieszczenie w nich miejsc do siedzenia. Są też dość ozdobne – gzymsy i sztukaterie spotyka się częściej niż proste, minimalistyczne formy.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *