Dom wydrukowany drukarką 3D?

Data opublikowania: 27 maja 2013

Dom wydrukowany drukarką 3DDrukarka, która pozwala tworzyć broń i nieruchomości? Amerykanie właśnie spróbowali stworzyć takie urządzenie. Niedawno internet zapełniły wiadomości o pierwszym pistolecie stworzonym, dzięki wielkoformatowemu drukowi trójwymiarowemu. Okazało się, że jest on sprawny, jednak FBI w trybie niemal natychmiastowym usunęło projekt z sieci, by nie doszło do masowej, niekontrolowanej produkcji broni palnej. Mimo tego, ogromne drukarki mogą przydać się też do tworzenia innych rzeczy, np. domów.

Według pracowników Uniwersytetu Karoliny Południowej, drukarki 3D są w stanie tworzyć nie tylko drobne sprzęty takie, jak pistolet, ale również wielkogabarytowe rzeczy, jak choćby nieruchomości. Amerykanie są przekonani, że pozwoli to tworzyć prawdziwe domy, niemal gotowe do zamieszkania. W tym celu otworzyli specjalną firmę Contour Crafting, która zajmuje się konstrukcją wielkiej drukarki umożliwiającej uzyskiwanie domów. Jej zadaniem ma być wylewanie betonu, układanie cegieł, ale też montowanie najważniejszych instalacji niezbędnych w regularnej eksploatacji domu.

Niektórzy już teraz zwracają uwagę na fakt, że gdyby rzeczywiście udało się tworzyć „drukowane domy”, to branża budowlana przeżyłaby zupełny kryzys. Zastąpienie ludzkiej pracy tak wysoko rozwiniętą technologią przełożyłoby się na drastyczny spadek liczby wakatów, doprowadzając wiele firm budowlanych do upadłości. Niemniej jednak, naukowcy są przekonani, że ich wynalazek będzie niezwykle pomocny wielu ludziom. Póki co, budowlańcy nie mają powodów do paniki, bo wciąż jeszcze nie wiadomo, czy nowoczesne domy rzeczywiście sprawdzą się w swojej roli.

Twórcy drukarki, która ma umożliwiać budowę domów twierdzą, że pozwoli ona na bardzo szybkie stawianie nieruchomości, przy jednoczesnych, niewielkich wydatkach na ten cel. Stawianie takich budowli ma być tańsze od tradycyjnych działań budowlanych. Dzięki szybkości działań i niskim kosztom powstania takich domów, mają one być idealnym rozwiązaniem dla osób poszkodowanych w kataklizmach.

Warto również dodać, że „drukowane domy” uważane są za szczególnie bezpieczne. W razie zawalenia się, nie są one w stanie wyrządzić większej krzywdy osobom przebywającym w ich obrębie. Co więcej, naukowcy są przekonani, że te same projekty mogą sprawdzić się przy ewentualnym zasiedlaniu Księżyca czy innych planet Układu Słonecznego.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *