Domek, bungalow, apartament – co w wakacje klienci cenią najbardziej?

Data opublikowania: 11 lipca 2013

Wakacyjne nieruchomościBez względu na to, jaka jest ogólna sytuacja polskiej gospodarki, popyt na nieruchomości wakacyjne wciąż utrzymuje się na niezłym poziomie. Co więcej, osoby szukające letniego lokum, wcale nie rozglądają się za lokalami dostępnymi w najniższych cenach. Eksperci przyznają, że choć trapi nas kryzys, to wyraźnie rośnie zainteresowanie wakacyjnymi apartamentami. Jak to możliwe, że w tak trudnym okresie dla europejskiej gospodarki, Polacy chcą kupować mieszkania o wysokim standardzie?

Przede wszystkim, na zakup nieruchomości urlopowej decydują się głównie ci ludzie, którzy nie narzekają na brak pieniędzy. Skoro już inwestują spore środki w nieruchomość, to zwykle chcą, aby miała ona możliwie najwyższy standard i jak najlepszą lokalizację. Także ci, którzy muszą oszczędzać na nieruchomość urlopową, wolą te mieszkania, które wyróżniają się szczególnym standardem. Niejednokrotnie zdają sobie sprawę z tego, że gdyby koszt ich utrzymania okazał się zbyt wysoki, nie powinno być problemów z ich wynajmem lub odsprzedaniem. Taka inwestycja jest tym bardziej opłacalna, że deweloperzy zapewniają, iż rentowność apartamentów położonych w miejscach cenionych przez turystów sięga ok. 6-8% rocznie.

Domki nad wodą również cieszą się sporą popularnością, jednak chodzi głównie o nieruchomości położone na pojezierzach, a nie na wybrzeżu. Najchętniej nabywane są domy zlokalizowane na Warmii i Mazurach lub na Pojezierzu Kaszubskim. Powoli rośnie też liczba osób, które chcą zainwestować w nieruchomości wakacyjne leżące na Pojezierzu Drawskim i Lubuskim. Te dwie ostatnie opcje są dobre dla tych, którzy szukają nieco tańszych nieruchomości, które z czasem zyskają na wartości. Okolice obu pojezierzy są bowiem w trakcie rozwoju i na razie ceny ziemi i budynków są tam jeszcze stosunkowo niskie.

Kupując domki wakacyjne, Polacy najchętniej inwestują w nieruchomości typu bungalow. Są one idealne dla rodzin z dziećmi lub dla tych, którzy lubią spędzać urlopy w gronie bliskich znajomych. Spora jest też liczba tych, którzy preferują tradycyjne domki drewniane z wysokim, spadzistym dachem. Wielu osobom takie nieruchomości najbardziej kojarzą się z domkami letniskowymi.

Deweloperzy podkreślają, że popyt widoczny jest nie tylko na nieruchomości położone nad wodą. Zarówno apartamenty, jak i bungalowy znajdujące się w górach także cieszą się popularnością wśród Polaków szukających wakacyjnych domów. Są one tym lepszą inwestycją, że planowany ewentualny wynajem będzie możliwy zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *