Domowy filtr powietrza

Data opublikowania: 8 kwietnia 2020

Czyste powietrze jest niezmiernie ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nawet w powietrzu wewnątrz domu mogą czaić się zagrożenia, z którymi poradzi sobie filtr powietrza.

Oczyszczacz powietrza ma szczególne znaczenie w miejscach, w których występuje duże stężenie smogu. Jest on również przydatny dla osób, które walczą z alergia na kurz, czy roztocza. Urządzenie takie ma za zadanie filtrować powietrze wewnątrz pomieszczeń, poprzez zasysanie, a następnie oczyszczenie i wypuszczenie odfiltrowanego już powietrza. Z reguły posiadają filtry umożliwiające usuwanie pyłów zawieszonych. Jeśli dodatkowo mają filtr węglowy, wówczas mogą usuwać również lotne związki organiczne, czyli zapachy.

Wybór tego typu urządzeń na rynku jest olbrzymi, różnią się one przede wszystkim zastosowanym systemem filtrowania, od czego zależy, jakie zanieczyszczenia usuwają. Dodatkowo niektóre modele mogą posiadać funkcję nawilżania powietrza. Inne dodatkowe funkcje, jakie mogą się pojawić w oczyszczaczu powietrza to lampa UV, która zabija bakterie, wirusy i grzyby.

W oczyszczaczu powietrza filtr jest elementem, o który trzeba dbać i regularnie go wymieniać. Niestety samo umycie go nie pozwoli na całkowite pozbycie się zgromadzonych tam zanieczyszczeń, które wchodzą głęboko we włókna filtra. W oczyszczaczu wodnym również i woda musi być regularnie wymieniania.

Działanie samych oczyszczaczy natomiast opiera się na filtrowaniu mechanicznym lub za pomocą wody. W drugim przypadku w to w wodzie znajdującej się w urządzeniu lądują wyłapane z powietrza zanieczyszczenia. Wówczas powietrze jest dodatkowo nawilżane. Jednak dla utrzymania funkcji takiego oczyszczacza niezwykle ważne jest utrzymanie go w czystości. W przypadku zaniedbania w środku mogą rozmnożyć się pleśń, czy bakterie, które będą następnie wyrzucane na zewnątrz, a samo urządzenie zamiast pomagać, będzie szkodzić naszemu zdrowiu.

Pod uwagę należy brać również wydajność urządzenia, a ta najczęściej podawana jest przez producenta w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni. Należy tutaj mierzyć nie tylko podłogę, ale także wysokość pomieszczenia, w którym urządzenie ma być użytkowane. Niektórzy producenci informują również, jaką ilość powietrza na godzinę jest w stanie przefiltrować oczyszczacz.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *