Domy kopułowe

Każdy z nas jest przyzwyczajony do widoku domów na bazie prostokąta. Domy kopułowe to mniej typowe i nieco abstrakcyjne rozwiązanie, a jednak znane są i budowane już od wielu lat. Ich niecodzienny wygląd budzi zainteresowanie i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Choć większość ludzi wciąż decyduje się na tradycyjne budynki mieszkalne, to w świecie architektonicznym domy kopułowe nieustannie robią furorę.

Co warto wiedzieć?

Wygląd, jak sama nazwa wskazuje, przypomina kopułę czy igloo. Jest to nawiązanie do funkcjonowania kultur pierwotnych, a jednak współcześnie takie budownictwo uważa się za ekstrawaganckie i tylko entuzjaści nietypowych rozwiązań decydują się na domy na bazie koła. Można pomyśleć, że jedynie bogaci ludzie mogą pozwolić sobie na taką ciekawostkę architektoniczną, ale nic bardziej mylnego. Główną zaletą jest właśnie cena. Okazuje się, że szkielet domu kopułowego o powierzchni do 40 mkw. wynosi zaledwie 20 tys. zł!

Dlaczego tak tanio?

W przypadku rozwiązania kopułowego możemy liczyć na wiele oszczędności. Począwszy od fundamentów, które są na bazie koła, a więc ich powierzchnia jest mniejsza od tradycyjnych prostokątnych budynków. To powoduje mniejsze zużycie materiałów i mniejsze koszty wykonania. Podobnie rzecz ma się z całą konstrukcją, która jest po prostu lekka. Ma ona tak dobre właściwości nośne, że nie potrzeba tu ciężkich i drogich tworzyw. Przede wszystkim domy kopułowe nie posiadają tradycyjnego dachu, którego wykonanie jest zwykle kosztowne, a więc możemy tu oszczędzić na kolejnym elemencie budynku.

Dalsze zalety

Jako że domy kopułowe powstają z prefabrykatów i innych lekkich materiałów, ich montaż nie jest skomplikowany. To wpływa na czas realizacji, który jest o wiele krótszy, niż w przypadku domów tradycyjnych – zwykle budowa trwa około 3-4 miesięcy. Dla niektórych osób może to być mocny argument. Kolejną zaletą jest fakt, że taki budynek jest również tani w utrzymaniu oraz energooszczędny. Cyrkulacja powietrza wewnątrz jest zupełnie inna i o wiele lepsza; straty ciepła są mniejsze, czego skutkiem jest obniżenie kosztów ogrzewania.

Czas na wady

Chociaż domy kopułowe mają mnóstwo zalet, są także pewne wady. Zasadniczo największym problemem jest aranżacja wnętrz. Zakrzywienie ścian może powodować niemożliwość dopasowania gotowych mebli ze sklepu. Jednak nie zrażajmy się tak łatwo, gdyż i w tym przypadku architekci znaleźli rozwiązanie. Jest to opcja dopasowania ścian wedle własnego uznania. Szczególnie w domach o większych powierzchniach są wstawiane tradycyjne ścianki działowe. Jeśli zdecydujemy się na ten nieco egzotyczny dom, musimy przede wszystkim znaleźć odpowiednią firmę budowlaną, która specjalizuje się w tego typu projektach. Na szczęście w Polsce wzrasta zainteresowanie kopułowymi budynkami, a więc coraz więcej firm decyduje się na szkolenie z tego zakresu.

Podsumowując można stwierdzić, że domy kopułowe mają tak wiele zalet, że ludzie powinni budować tylko takie nieruchomości. A jednak wygląd wywołuje tak skrajne emocje, że nie jest to dom dla każdego.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *