Domy przyszłości, czyli jak będziemy budować za kilka lat

Data opublikowania: 1 lipca 2013

Choć przywykliśmy do budynków o standardowych kształtach, to jednak okazuje się, że modernizm i futuryzm wprowadzają nieco inne formy. W nowoczesnej architekturze powoli odchodzi się od klasycznych brył. Coraz większą uwagę skupiają natomiast niesamowite nieruchomości przypominające najdziwniejsze przedmioty. Powstają one zarówno, jako nowe projekty, jak i stanowią efekt renowacji starszych budynków. Jednym spośród tych drugich przypadków jest np. zlokalizowany w australijskim Melbourne dom z przybudówką w kształcie chmury. Jest ona pomieszczeniem do zabaw i przejściem między budynkiem a ogrodem.

Domy przyszłości

Możliwość tworzenia domów o wyjątkowych kształtach to w znacznym stopniu efekt rozwoju nowych technologii. Człowiek odkrywa kolejne materiały i ich nieprzeciętne właściwości, a do tego wynajduje odrębne rozwiązania architektoniczne, dzięki którym można formować bryły, które wcześniej wydawały się być niemożliwe do stworzenia. Oryginalne projekty będą więc próbą zaprezentowania zdolności architektów, ludzkiego geniuszu umożliwiającego kreowanie czegoś nadzwyczajnego.

Niemniej jednak, wyjątkowe budynki będą też rezultatem poszukiwania najbardziej ekonomicznych, funkcjonalnych rozwiązań. Ludzie będą starali się tworzyć projekty wypełniające dostępną powierzchnię, nie zajmując jej jednak zbyt wiele. Można spodziewać się, że coraz więcej będzie nieruchomości takich, jak japoński budynek w miejscowości Nada. Mierzy sobie 37m2, jest wyjątkowo wąski, ale za to dość wysoki. Pozwolił zająć niewielką powierzchnię gruntu, jednocześnie dając warunki do zamieszkania, a nawet posiadania ogrodu, który znajduje się na dachu.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia współczesnych architektów, trudno przewidzieć, jak daleko człowiek posunie się jeszcze w tworzeniu oryginalnych budynków. Szklane domy takie, jak te w szwedzkim Harads czy nieruchomości o najbardziej wymyślnych kształtach, jak choćby dom-tort w fińskim Espoo, który pozwala dostosować układ pomieszczeń do najbardziej wygórowanych potrzeb mogą wkrótce stać się normą.

W przyszłości domy będą stopniowo zmieniały swoją formę. Będzie to wynikało z kolejnych osiągnięć technicznych ludzkości, ale też ze zmieniających się potrzeb i gustów. Coraz większe znaczenie będzie miała funkcjonalność budynków oraz ich ekonomiczność. Z pewnością zaczniemy też zwracać jeszcze większą uwagę na ich ekologiczność. W związku z tym, powoli zmieniać będą się materiały budowlane i rozwiązania stosowane przy tworzeniu podstawowych instalacji.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *