Dostęp do kredytów hipotecznych będzie łatwiejszy?

Data opublikowania: 3 września 2020

Chętnych na kredyty hipoteczne przybywa. Nic dziwnego – w ostatnim czasie stały się one zaskakująco tanie. A jednak w poprzednich miesiącach wiele banków bardzo zaostrzyło warunki otrzymania kredytów. Czy powoli wracają do bardziej liberalnego podejście w tej kwestii?

Zaostrzone kryteria udzielania kredytów

Jeszcze w styczniu i lutym 2020 roku kredyt hipoteczny był stosunkowo łatwy do uzyskania. Starać – i to z powodzeniem – mogli się o niego nawet ci, którzy pracowali na umowy zlecenie albo o dzieło. Przeszkodą w otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi na wniosek kredytowy nie było również samozatrudnienie. Bankom nie przeszkadzał nawet niski, 10-procentowy wkład własny. Czasy się jednak zmieniły, a sytuacja na rynku zaczęła być trudna. Aktualnie uzyskanie kredytu mieszkaniowego stało się dość trudne – udzielane są one bowiem głównie klientom, który nie są uznani za ryzykownych. A zatem pracownik etatowy z umową o pracę na czas nieokreślony, nieskazitelną historią kredytową i wysokim, minimum 20-procentowym wkładem własnym, ma dużą szansę na kredyt. Cała reszta będzie musiała nieźle się postarać, by cokolwiek z banku uzyskać. A i tak wielu klientów będzie musiało pogodzić się z odmową.

Julia Studitskaya/bigstockphoto.com

Ma być lepiej?

Zapowiadane są jednak kolejne zmiany – tym razem korzystne dla kredytobiorców. Kryteria polityki kredytowej będą musiały zostać nieco złagodzone. W tej chwili uzyskanie hipoteki dla większości ludzi jest bowiem nieosiągalne. Już w tej chwili banki przychylniejszym okiem patrzą na osoby o niższym wkładzie własnym bądź pracujących w oparciu o samozatrudnienie. Ponownie zaczynają być akceptowane wnioski właścicieli firm jednoosobowych, gdyż banki zaczęły znów wliczać przynajmniej część ich przychodów do zdolności kredytowej, dzięki czemu ona wzrasta.

Choć kryteria polityki kredytowej w ostatnim czasie zostały mocno zaostrzone, to banki powoli starają się również iść na ustępstwa. Natomiast ci, którzy teraz otrzymają pozytywną odpowiedź na wniosek kredytowy, będą mogli cieszyć się z niskich kosztów kredytu, ponieważ tak tanich ofert dawno na rynku nie było.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *