Drewniana podłoga

Data opublikowania: 25 marca 2019

Drewniana podłoga to piękna ozdoba domu.  Jej niepowtarzalny, szlachetny wygląd sprawi, że wnętrza będą miały ponadczasowy styl i unikalny klimat. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takiego rodzaju podłogi, warto dowiedzieć się na jej temat trochę więcej.

Oprócz wyglądu i ceny powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na parametry techniczne takie jak odporność na ścieranie i wgniecenia oraz zachowanie desek pod wpływem zmiany wilgotności powietrza lub temperatury. Wybierając podłogę do pomieszczeń intensywnie używanych, np. przedpokoju, kuchni czy salonu warto zwrócić uwagę na twarde gatunki drewna, czyli dąb, orzech, gruszę lub jesion. Sprawdzą się one idealnie także w domach i mieszkaniach, w których są zwierzęta. W sypialni z kolei możemy położyć bardziej miękkie drewno – sosnę, świerk, brzozę, które będą też przyjemniejsze dla naszych stóp.

StudioDin/bigstockphoto.com

Miękka podłoga jest też dobrym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego właśnie ze względu na to, że jest przyjemniejsza w dotyku. Z drugiej jednak strony wielu rodziców woli zainwestować w twardszą podłogę, gdyż zabawy dziecka nie pozostawiają na niej śladów.

Decydując się na podłogę drewnianą musimy jednak mieć na uwadze to, że nigdy nie będzie tak twarda jak panele laminowane. Dlatego warto zabezpieczyć nóżki mebli filcowymi podkładkami.

Przygotujmy się również na to, że drewno jest materiałem naturalnym, przez co wzór poszczególnych desek może się różnić nawet w obrębie jednej partii produktu.   To, co zobaczymy w salonie, to jedynie próbniki, które mają ułatwić nam wybór stylu i barwy podłogi. Ostatecznie jednak rozkład słojów w zakupionych deskach może się różnić od tych na wystawie. Producenci podłóg drewnianych podzielili deski na tzw. selekcje czy też klasy, aby te różnice były mniejsze. Jednak różni producenci mogą je nieco inaczej definiować.  Pamiętajmy jednak, że tak rozumiane klasy nie oznaczają trwałości podłogi, a jedynie określają najbardziej znaczące cechy wyglądu podłogi.

Wyróżniamy zatem styl „rustykalny”, „natur” i „select”. Pierwszy z nich wyróżnia się tym, że deski posiadają wyraźne sęki i pęknięcia. Styl „natur” odnosi się do desek z niewielkimi przebarwieniami i ze średnimi sękami. Ostatni styl „select” nie powinien mieć widocznych sęków ani przebarwień. Dlatego jeśli zależy nam na tym, aby deski jak najmniej się różniły od siebie, wybierzmy te z grupy „select”. Największe różnice zauważalne będą w grupie „rustic”.

Kolejna kwestia, o której trzeba wiedzieć, gdy decydujemy się na drewnianą podłogę, to to, że nasza podłoga może zmienić kolor pod wpływem promieni słonecznych. Nie jest to wada fabryczna, a jedynie efekt naturalny. Zazwyczaj w pomieszczeniach bardzo nasłonecznionych barwa drewna staje się ciemniejsza. Są też takie gatunki drzew, które zmieniają kolor pod wpływem słońca w większym stopniu niż inne, np. egzotyczne: doussie i jatoba.

Kolor i wygląd naszej podłogi determinować będzie również sposób w jaki będziemy ją czyścić. Najlepiej używać środków zalecanych przez producenta i używać przy tym niewielkiej ilości wody. Nieodpowiednio dobrana chemia i nadmiar wilgoci mogą przyczynić się nie tylko do zmiany koloru, ale i wypaczenia podłogi.

Jeśli chcemy położyć drewno na ogrzewaniu podłogowym, najlepiej zdecydować się na deskę warstwową. Jej kurczenie się i rozszerzanie będzie mniejsze z uwagi na kompensację poszczególnych warstw. W konsekwencji ewentualne szpary lub spęcznienia będą mniej widoczne. Dobry w tym przypadku będzie dąb. Wykluczmy jednak gatunki niestabilne wymiarowo m.in. buk, jesion, klon, jatoba i wenge. Ważne w przypadku ogrzewania podłogowego jest również grubość deski. Jeśli ma skutecznie przewodzić ciepło to nie powinna być grubsza niż 15 mm.

Łazienkę również można ozdobić drewnianą podłogą. Trzeba jednak wybrać drewno stabilne i odporne na kontakt z wodą, np. merbau lub teak. Jeśli zdecydujemy się na montaż deski warstwowej to powinna być ona oparta na konstrukcji wodoodpornej sklejki, a do wykończenia podłogi najlepiej użyć oleju lub olejowosku. I nie zapominajmy też o wycieraniu podłogi zaraz po tym, gdy rozlejemy wodę.

Co jeszcze warto wiedzieć o drewnianych podłogach? Mogą się w nich pojawiać szczeliny i wybrzuszenia. Jest to proces naturalny, gdyż deski „pracują”. Oznacza to, że pęcznieją w warunkach zwiększonej wilgotności powietrza i kurczą, gdy powietrze jest zbyt suche. Dlatego też optymalna wilgotność powietrza nie tylko dla podłóg, ale i ludzi powinna wahać się w granicach 40-70%.

Kupując drewnianą podłogę skłaniajmy się raczej ku produktom znanych i renomowanych marek, wówczas zmniejszymy ryzyko nieudanego zakupu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *