Druga linia metra napędza warszawski rynek nieruchomości

Data opublikowania: 10 kwietnia 2015

Druga linia warszawskiego metra ruszyła 8 marca br., a już napędza stołeczny rynek nieruchomości. Jako że teraz łatwiej jest dotrzeć do niektórych punktów miasta, powstają w nich nowe lokale zarówno biurowe, jak i mieszkalne.

Chociaż druga linia warszawskiego metra funkcjonuje zaledwie od miesiąca, to już zdążyła pobudzić stołeczny rynek nieruchomości. Największy jej wpływ widać w kategorii lokali biurowych, lecz ożywienie zaobserwowano również wśród tych mieszkalnych. Nowe inwestycje rozpoczęte zostaną na Woli w okolicy Ronda Daszyńskiego i Ronda ONZ. W tym drugim przypadku lokum znajdą ci, którzy szukają bardziej prestiżowych nieruchomości, natomiast pierwsza lokalizacja jest idealna dla najemców mających ograniczone środki finansowe. Średnie ceny za 1 mkw. biura przy Rondzie Daszyńskiego wynoszą 14-19 euro. Eksperci pracujący dla firmy doradczej Nuvalu Polska uważają, że nowych inwestycji należy spodziewać się także na Pradze oraz w centrum miasta, lecz tutaj będzie ich już zdecydowanie mniej.

Warszawski rynek nieruchomosci

fot. Fotokon/bigstockphoto.com

Rozpoczynane inwestycje koncentrują się na Woli, ponieważ to tam znajduje się sporo nieruchomości, które dotychczas nie zostały jeszcze zagospodarowane. Niektóre z nich wystarczy gruntownie wyremontować, inne wymagają przebudowy. Poza samymi budynkami, w tamtej okolicy nie brakuje też gruntów poprzemysłowych. Jest to rejon Warszawy, w którym jeszcze bez większych problemów można znaleźć ziemię pod budowę np. biurowców. Zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym Pragi nie będą znaczne, ponieważ nie ma tam wystarczająco dużej powierzchni. Podobnie wygląda sytuacja z centrum stolicy.

Podjęte inwestycje mają dotyczyć zarówno tworzenia adaptowania już istniejących lokali na biura, jak i budowy nowych nieruchomości, lecz specjaliści podkreślają, że to akurat biurowce przyniosą większe zyski, więc to na ich podstawie szybciej zobaczymy, jakie są pozytywne skutki uruchomienia drugiej linii metra. Jeśli chodzi o rynek nieruchomości mieszkalnych to ceny już zaczynają rosnąć wszędzie tam, gdzie dociera metro. Warto jednak przypomnieć, że nie jest to nic nowego. Podobna sytuacja była zauważalna po wystartowaniu pierwszej linii warszawskiego metra, gdy związane z nim inwestycje były pierwszymi powodowanymi nowym środkiem transportu i miały jeszcze większy wpływ na sytuację nieruchomości w stolicy.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *