Drzwi przesuwne i łamane

Data opublikowania: 9 października 2017

Drzwi są jednym z najważniejszych elementów przy aranżacji mieszkania. Dzielą one przestrzeń i poszczególne pomieszczenia. Mogą także tworzyć odpowiedni klimat i nadawać wnętrzu niepowtarzalny charakter.

Drzwi przesuwne i łamane to nowoczesne, funkcjonalne i designerskie rozwiązania. Stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych skrzydeł drzwiowych. Praktyczne okazują się w małych mieszkaniach, a także w nieustawnych pomieszczeniach lub wąskich korytarzach. Właściciele dużych mieszkań nie powinni jednak od razu z nich rezygnować, gdyż charakteryzują się wieloma zaletami.

olesiabilkei/bigstockphoto.com

Dzięki nim można optymalnie wykorzystać każdą przestrzeń. Zapewniają one wygospodarowanie dodatkowego miejsca, a jednocześnie odcinają pomieszczenia od siebie. W przypadku dużych pomieszczeń można je zastosować np. do podzielenia salonu, by zrobić w nim dodatkową część sypialnianą lub oddzielić kuchnię np. na czas imprezy. Idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie sąsiadujące pokoje są blisko siebie i drzwi otwierane w tradycyjny sposób mogłyby się nawzajem blokować.

Najczęściej wybieranymi drzwiami przesuwnymi są szklane lub ze szklanym wykończeniem. Dzięki temu można widzieć, co się za nimi dzieje. Bywają także modele kolorowe, które zapewniają ich dopasowanie do stylu mieszkania.

Montowane są na szynach przymocowanych do ścian lub sufitów. Otwierają się i zamykają wzdłuż linii ściany. Niekoniecznie muszą odsuwać się na ścianę, gdyż modele najnowszej generacji można dyskretnie schować w ścianie. Wykorzystuje się je także w łazienkach lub miejscu do zabawy dla dzieci.

Drzwi łamane dzielą się na dwie części, które nie muszą być symetryczne. Są do siebie idealnie dopasowane. Gdy je otwieramy, części łamią się w miejscach połączenia. Na górze i na dole mają zamontowane specjalne zawiasy sprężynowe. Zawiasy mają za zadanie nie tylko łamanie skrzydła. Utrzymują elementy drzwi równolegle do siebie, gdy są one zamknięte. Mogą posiadać zamek.

Niestety nie zapewniają komfortu akustycznego i prywatności, więc rzadko stosuje się je do konkretnych wnętrz, takich jak sypialnia czy pokoje gościnne. Są za to idealne do pomieszczeń gospodarczych, schowków czy spiżarni, a także świetnie sprawdzą się jako drzwi do szafy czy garderoby. Nawet w najmniejszym pomieszczeniu można dzięki nim wydzielić dodatkową przestrzeń.

Nowoczesne rozwiązania pozwalają na połączenie ze sobą funkcjonalności drzwi przesuwnych i składanych. Idealnie sprawdzają się do dzielenia przestrzeni na dużych płaszczyznach, np. całe ściany lub drzwi do dużej szafy w sypialni czy pokoju.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *