Energooszczędne budownictwo w Polsce jest opłacalne

Data opublikowania: 22 stycznia 2015

Polacy coraz chętniej inwestują w budynki energooszczędne. Kieruje nimi głównie chęć uiszczania niższych opłat eksploatacyjnych, ale przy okazji przyczyniają się do mniejszego zużycia surowców i większej ochrony środowiska.

Eksperci analizujący zapotrzebowanie na energię w domach budowanych na terenie Polski w latach 2009-2014 twierdzą, że zauważalny jest u nas pozytywny trend. Okazuje się, że nowo stawiane budynki wymagają jej dostarczania w coraz mniejszych ilościach. Dodatkowo satysfakcjonująca jest liczba energooszczędnych domów, których powstaje u nas już ok. 12 tysięcy rocznie. Można więc uznać, że energooszczędne budownictwo rozwija się w Polsce w całkiem zadowalającym tempie.

Budownictwo energooszczedneWciąż jednak można mieć szereg zastrzeżeń, co do sposobu, w jakim budowane są polskie domy energooszczędne. Eksperci twierdzą, że przekonanie, jakoby za energooszczędność budynków odpowiadała głównie dobra izolacja, sprawiło, iż w ubiegłym roku 28% domów było nadmiernie ocieplonych. Choć wzrasta odsetek inwestorów decydujących się na okna trójszybowe i odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej, to jednak wciąż jest to tylko 18% budujących dom. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest stosowana jedynie w 4,5% przypadków. Eksperci przyznają, że pompy ciepła nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem, ponieważ koszt ich instalacji przekracza możliwości finansowe wielu inwestorów.

Taki stan rzeczy jest pożądany tym bardziej, że w prawie zachodzi coraz więcej zmian mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne. To natomiast oznacza, że należy spodziewać się dalszych restrykcji dotyczących oszczędzania energii i rozmaitych surowców naturalnych, w tym głównie tych nieodnawialnych. Decydując się na nowoczesny, energooszczędny dom już teraz, możemy mieć niemal pewność, że w kolejnych latach nie będziemy mieli problemów ze stosowaniem się do ewentualnych nowelizacji.

Nie da się ukryć, że decydując się na budowę domów energooszczędnych, mało kto ma na uwadze pozytywny wpływ takich nieruchomości na środowisko naturalne. Raczej oczywistym jest, że najbardziej zależy nam na obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Mimo to, wybór domu energooszczędnego, mniej lub bardziej świadomie, pozwala nam przyczynić się zarówno do redukcji zanieczyszczenia powietrza, jak i do zmniejszenia wydobycia surowców naturalnych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *