Europejskie banki lubią nieruchomości o podwyższonym ryzyku

Data opublikowania: 14 października 2015

Nieruchomości o podwyższonym ryzyku obecnie przeznaczone na sprzedaż wg raportu firmy Cushman & Wakefield stanowią na rynku europejskim wartość 531 miliarda euro brutto, a w porównaniu do II kwartału 2014 roku były większe o 53 miliardy euro.

Na podstawie analizy zaangażowania 51 europejskich banków agencji zarządzających aktywami w nieruchomości o podwyższonym ryzyku, opracowano raport i perspektywy dla europejskiego rynku sprzedaży wierzytelności. Analiza zaangażowania banków europejskich i agencji zarządzających aktywami nieruchomości non-core potwierdza największe zaangażowanie rynków Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Ryzykowne nieruchomości europejskieW ubiegłym roku prawie 40% nieruchomości o zwiększonym ryzyku znajdowało się na rynku hiszpańskim zdominowanym przez SAREB – spółkę składająca się z inwestorów prywatnych i publicznych hiszpańskich oraz zagranicznych. W Hiszpanii nieruchomości o zwiększonym ryzyku wzrosły z 192 do 203 miliardów euro, we Włoszech natomiast o prawie 30 miliardów euro, a w Holandii o około 2 miliardy euro. Wzrasta zatem zaangażowanie europejskich banków w tego typu nieruchomości. Bieżący rok jest rekordowy na rynku włoskim w transakcjach sprzedaży, bo sfinalizowano ich już dziesięć w porównaniu z trzema w całym 2014 roku. Po rozwiązaniu problemów włoskich instytucji kredytujących wzrośnie zapewne aktywność na rynku sprzedaży wierzytelności.

Sprzedaż nieruchomości REO oraz wierzytelności CRE wyniosła w trzecim kwartale bieżącego roku 21 miliardów euro, a od początku roku łączny wolumen transakcji wzrósł do 44,6 miliarda euro i szacuje się, że w 2015 roku wyniesie w granicach 60-70 miliardów euro. Same tylko irlandzkie i brytyjskie banki oraz agencje zarządzające aktywami zrealizowały transakcje sprzedaży o wartości ponad 16,6 miliarda euro. Wiele aktywów czeka jeszcze na restrukturyzację, która na rynkach Europy Południowej i Wschodniej spowoduje zwiększenie podaży produktów inwestycyjnych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *