Firanki czy rolety? Jak zasłonić okna w mieszkaniu?

Data opublikowania: 8 września 2010

Firanki czy rolety?Urządzanie własnego mieszkania każdego przyprawia o zawrót głowy, najgorzej jest, gdy dojdzie się do etapu dekorowania wnętrz. Bo żeby w pokoju dobrze się czuć, musi on mieć, tzw. klimat, czyli coś, czego nie da się zdefiniować, a w dużej mierze zależy od odpowiedniego dobrania kolorów, dodatków i materiałów.

Można powiedzieć, że firanki są ostatnio w odwrocie, a w oknach królują rolety i zasłony. Ale nie każde wnętrze prezentuje się efektownie bez firanek i nie zawsze można z nich zrezygnować. Jeśli wnętrze urządzone jest w stylu klasycznym lub w stylu „małego wiejskiego domku”, czyli duże kanapy, dywany to trudno sobie takie pomieszczenie wyobrazić bez firanki i zasłon. Nawet, jeśli ktoś nie przepada za firankami zupełnie, to i tak w tym wypadku lepiej ich użyć. Poza tym firanki ocieplają wnętrze, przez co pokój staje się przytulniejszy, a na rynku jest tak wielki wybór krojów, wzorów i kolorów, że nie przypominają już one zwykłych siatek, jakie wisiały w oknach jeszcze kilkanaście lat temu.

Firanki lepiej też wieszać w przypadku, gdy okna pomieszczeń wychodzą na ulicę, szczególnie na niższych kondygnacjach gdzie przechodzi dużo ludzi, a my cenimy sobie prywatność. Bo przecież trudno sobie wyobrazić pokój, w którym cały dzień zasłonięte są rolety nawet te najjaśniejsze. Inaczej sprawa się ma, gdy mieszkanie jest na wysokim piętrze, a dom na uboczu, wtedy można ograniczyć się tylko do rolet. Takie rozwiązanie oczywiście jest stosowane w przypadku nowoczesnego, surowego urządzania wnętrza.

Rolety wyparły już firanki z wszelkiego rodzaju biur, szkół i innych zakładów, w których do tej pory wisiały nierzadko prane raz do roku firany zbierające kurz i wszelkiego rodzaju zapachy. Rolety też lepiej wyglądają w nowych modelach okien tych plastikowych, gdzie powierzchnia szyby jest większa. Wybór rolet jest chyba jeszcze większy niż rynek firanek. Mamy do wyboru rolety zewnętrzne i wewnętrzne, a te montowane od środka mogą być mocowane zarówno do ściany, jaki i do samej ramy okiennej w kasetach maskujących lub bez. Wybór kolorów i wzorów też jest ogromny. Przy kupnie rolet jest jeszcze jedna kwestia do wybrania, a mianowicie rodzaj materiału, z którego ma być wykonana, a co za tym idzie przepuszczalność promieni słonecznych. Te podgumowane redukują promienie do 100 procent. Są też rolety zaciągane od dołu, nadają się do łazienek lub do drzwi balkonowych. Rolety można też przecież montować w oknach z firankami, jeśli nie ma się zasłon, albo są one tylko elementem dekoracyjnym.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. malwina

    bez firanek wnętrze domu w ogóle nie ma klimatu, jeśli rolety to tylko w biurach i urzędach. W mieszkaniu tylko piekne firaneczki 🙂

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *