Fundusz Mieszkań na Wynajem. Będą chętni?

Data opublikowania: 28 maja 2014

Wreszcie rusza Fundusz Mieszkań na Wynajem, który ma ułatwić Polakom usamodzielnienie się i znalezienie własnego kąta. Projekt stworzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego ma być kierowany do wszystkich tych, którzy nie mają odwagi lub ochoty na zaciąganie kredytów hipotecznych w celu nabycia własnej nieruchomości. Żeby móc wynajmować lokum na dogodnych warunkach, Polacy będą mogli zdecydować się na jeden z lokali proponowanych przez należącą do BGK spółkę BGK Nieruchomości. To właśnie ona prowadzi aktualnie negocjacje z deweloperami, by BGK mogło pozyskać 680 mieszkań, które w późniejszym okresie zostaną udostępnione pod wynajem.

construction

Nie wiadomo jeszcze, jakie dokładnie będą mieszkania oferowane pod wynajem, jednak pewnym jest, że będą to lokale o standardzie, co najmniej przeciętnym. Obowiązkowo, w każdym z nich będzie znajdowała się zarówno odpowiednio wyposażona kuchnia, jak i łazienka. Lokatorzy będą musieli zadbać jedynie o umeblowanie mieszkania. Umowa wynajmu będzie podpisywana na rok, przy czym będzie istniała możliwość jej przedłużenia. Za każdym razem będzie ona obowiązywała między lokatorem a jednym i tym samym podmiotem udostępniającym lokum.

Zgodnie z wcześniejszymi planami, Fundusz Mieszkań na Wynajem będzie udostępniał lokale znajdujące się w tym samym budynku. Dzięki temu, powstawać będą całe bloki z mieszkaniami przeznaczonymi na ten sam cel. Poza tym, że BGK inwestuje w nabywanie gotowych mieszkań, to dodatkowo chętnie będzie budował też nowe nieruchomości, które również posłużą później, jako powierzchnie przeznaczane pod wynajem. W ten sposób BGK chciałoby chociaż częściowo załatać dziurę widoczną na rodzimym rynku nieruchomości pod wynajem.

Potrzeby na rynku nieruchomości są ogromne. Według szacunków, istnieje zapotrzebowanie na ok. 700 tysięcy mieszkań. Niestety, statystyki wskazują, że na każdy tysiąc mieszkańców Polska dysponuje tyko 356 lokalami. Taki zasób nie pozwala nawet w połowie zaspokoić potrzeb mieszkaniowych obywateli. Dlatego też eksperci pracujący dla BGK są przekonani, że inwestycje w lokale na wynajem sprawdzą się, przynosząc bankowi spore zyski, a jednocześnie zapewniając Polakom większe poczucie bezpieczeństwa i stabilizację życiową. Oferta ma szczególnie zadowolić młodych obywateli, którzy z powodów finansowych często nie mogą wyprowadzić się z domu rodzinnego.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. DomProfit

    Projekt w sumie dobry i ma duże szanse na powodzenie. Szczególnie dla młodych, których nie stać na większe zobowiązania, a chcą się już usamodzielnić. Opcja dobra również dla np. studentów potrzebujących tymczasowe mieszanie na wynajem, tym bardziej, że umowa jest podpisywana na rok z możliwością wypowiedzenia – ma to w sumie swoje plusy i minusy, ale generalnie koncepcja nie jest zła, ciekawe jak się przyjmie w praktyce.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *