Fundusze nieruchomości – zapaść trwa

Data opublikowania: 5 listopada 2014

Chociaż polski rynek nieruchomości radzi sobie całkiem nieźle, to jednak fundusze nieruchomości nadal nie cieszą się popularnością. Podczas, gdy na świecie uważa się je za istotny element rynku, to w Polsce można mówić o ich zapaści.

Na świecie uważa się, że fundusze nieruchomości to jedne z głównych ogniw całego rynku nieruchomości. Mimo to w Polsce nie są one popularne. Mówi się nawet o widocznej zapaści w tej branży, a analitycy wyliczają fundusze, które w ostatnich latach notowały spadki. Istnieje ich w Polsce zaledwie 10, a okazuje się, że rzeczywiście niewiele było jednostek, które pozwoliły swoim klientom na choćby najmniejszy zysk.

Fundusze nieruchomościEksperci zauważają, że liczba funkcjonujących w Polsce funduszy nieruchomości jest niewielka. Dodają przy tym, że jeszcze przed dwoma laty działało ich o 8 więcej, a samych towarzystw funduszy inwestycyjnych, które je obsługiwały było wtedy 9. Natomiast na 10 utrzymujących się obecnie na rynku funduszy, 2 zostały założone przed kilkoma miesiącami, więc trudno jest mówić o ich rzeczywistej kondycji, ponieważ nie zdołały jeszcze rozwinąć skrzydeł i w pełni odnaleźć się na tym rynku.

Fundusze nieruchomości zaliczane są do zamkniętych funduszy inwestycyjnych (FIZ). Inwestorzy nabywają w nich certyfikaty inwestycyjne dostępne jedynie w określonym czasie podczas trwania tzw. oferty publicznej organizowanej przez dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Niektóre certyfikaty są także przedmiotami obrotu giełdowego. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ich płynność jest minimalna. Dodatkowo charakteryzują się one wyjątkowo długim horyzontem inwestycyjnym. Wynosi on średnio ok. 10 lat.

Pieniądze uzyskane od osób nabywających certyfikaty są następnie inwestowane przez zarządców FIZ na rynku nieruchomości. Mogą być przeznaczone na budowę kolejnych obiektów, np. biurowców, hoteli czy mieszkań. Istnieje też możliwość inwestycji w grunty. Pozwala to FIZ przez lata zdobywać środki z ich sprzedaży lub długofalowego wynajmu. Następnie wszystkie aktywa nieruchomościowe są sprzedawane, a ewentualny wzrost ich wartości stanowi czysty zysk. Niestety, w Polsce rzadko zdarza się odnotować zyski, a dane z ostatnich lat wskazują, że sytuacja ulega jedynie pogorszeniu. Na wszystkie działające w kraju fundusze, tylko 1 zdołał w kilku okresach inwestycyjnych zagwarantować klientom dochody wynoszące min. 10% rocznie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *