Gdzie warto zainwestować w mieszkanie?

Data opublikowania: 26 sierpnia 2013

Gdzie warto kupić mieszkanieSytuacja na polskim rynku mieszkaniowym jest dość dynamiczna i zmienia się w zależności od specyfiki danego sezonu. Analitycy starają się jednak dostarczać nam informacji na temat aktualnych trendów, cen oraz tego, gdzie w konkretnym okresie zakup nieruchomości jest najbardziej opłacalny. Są to dane szczególnie istotne dla inwestorów, szukających źródła zarobku. Na chwilę obecną, największą rentownością wyróżniają się mieszkania w Katowicach.

Dane dotyczące rentowności mieszkań w największych polskich miastach zostały zebrane przez ekspertów pracujących w agencji nieruchomości Metrohouse. Biuro we współpracy z jednym z portali ogłoszeniowych sprawdziło, w którym polskim mieście najbardziej opłacalne jest nabycie na rynku wtórnym mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych. Założono przy tym, że mieszkanie to będzie wynajmowane przez 11 miesięcy w ciągu roku. W ogólnej cenie wynajmu ujęto miesięczny czynsz oraz zryczałtowany podatek w wysokości 8,5%.

Bazując na cenach mieszkań oraz opisanych wcześniej danych udało się wyliczyć, że najbardziej opłacalną inwestycją jest zakup mieszkania w Katowicach. Wydając na lokum 172,100 zł i wynajmując je za 1300 zł miesięcznie, otrzymujemy rentowność w wysokości 5,37%. Także na drugim i trzecim miejscu znalazły się miasta leżące na południu kraju. W Sosnowcu oczekiwana rentowność miałaby wynieść 5,16%, a we Wrocławiu 4,90%. Pod uwagę wzięto przy tym mieszkanie w Sosnowcu kupione za 140,050 zł i wynajmowane za 1100 zł oraz mieszkanie we Wrocławiu nabyte za 250,050 zł i udostępniane za 1600 zł. Taka sama, jak we Wrocławiu była rentowność w Częstochowie i w Szczecinie, przy czym cena mieszkania w pierwszym mieście to 157,750 zł, a w drugim 198,850 zł.

Na dalszych pozycjach znalazły się Lublin i Łódź z rentownością na poziomie 4,87% oraz 4,69% i cenami sięgającymi 220,550 zł oraz 175,600 zł. Dopiero na 8. miejscu znalazła się Warszawa. Tam rentowność w przypadku mieszkania o powierzchni 50m2 to 4,53% przy cenie 359,200 zł i kosztach najmu na poziomie 2000 zł. W pierwszej dziesiątce były też Kielce i Toruń z rentownością 4,30% oraz 4,25%.

Analitycy postanowili również wyliczyć średnią rentowność we wszystkich badanych miastach. Okazało się, że wynosi ona 4,47%. Jako, że ceny mieszkań obecnie spadają, a popyt na nie wciąż jest całkiem duży, inwestycja w mieszkanie okazuje się być bardzo dobrą decyzją dla każdego, kto chce w bezpieczny sposób ulokować pieniądze. Jak wynika z szacunków, rentowność inwestycji w nieruchomości mieszkaniowe jest wielokrotnie wyższa niż w przypadku lokat bankowych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *