Górczewska Park – hit czy kit?

Data opublikowania: 2 listopada 2011

Górczewska ParkNowe osiedle w Warszawie o nazwie Górczewska Park wzbudza niemałe kontrowersje. Na długości jednego kilometra i o szerokości 50 metrów wznosi się budynek tuż przy torach kolejowych.

Znana pracownia JEMS Architekci stworzyła projekt Górczewskiej Park. Opinie na temat tego pomysłu są różne, ale zwykle bywają dość ostre. Zagospodarowany do granic możliwości każdy metr kwadratowy powierzchni budzi wrażenie jakiegoś obozu. Tym więcej wątpliwości budzi ten budynek, że o parku jako takim trudno tutaj mówić, a nieopodal bloku ma powstać trasa szybkiego ruchu N-S. Osiedle przypomina ciasny splot łańcucha DNA, co wzbudza w pewnym sensie odczucie grozy.

Mimo to firma deweloperska, dla której powstał ten projekt jest zachwycona. Zaznacza, że jest to przestrzeń wykorzystana w maksymalny sposób, idealna dla współczesnego człowieka – nowoczesnego i zapracowanego, ceniącego sobie praktyczne rozwiązania. Jednym z powodów, którzy zdeterminował ostatecznie wygląd tych budynków są pewne ograniczenia działki.

Zainteresowani kupnem będą mogli wybierać spośród czterech typów mieszkań. Architekci uznali ten projekt za mission impossible, ale rzeczywiście udało się problem rozwiązać pomysłowo, z użyciem ekonomicznych pomysłów.

Należy zaznaczyć, że projekt jako jedyny z warszawskich propozycji otrzymał wyróżnienie przyznane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w ramach Nagrody Roku SARP.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *