Grzejniki konwekcyjne (konwektorowe)

Data opublikowania: 13 października 2020

Na przestrzeni lat technologia poszła bardzo do przodu. Zmiany i unowocześnienia nie ominęły również systemów grzejnych. Teraz stawia się na to, by były one energooszczędne i proste w obsłudze. Jednak by wykorzystać w pełni potencjał takiego systemu warto dopasować do niego odpowiedni grzejnik. Doskonale w tej roli sprawdzą się grzejniki konwekcyjne.

Grzejniki konwekcyjne – zasada działania

Ten rodzaj grzejników różni się od innych przede wszystkim zasadą działania. W przypadku grzejnika konwektorowego bowiem wykorzystuje się grawitacyjny przepływ powietrza. Istnieją dwa rodzaje grzejników konwekcyjnych – elektryczne i wodne. Pierwsze z nich w środku posiadają wymiennik ciepła, który składa się z miedzianych rurek oraz płytek – miedzianych i aluminiowych. W środku grzejników wodnych natomiast znajduje się wężownica grzewcza. Oba rodzaje łączy to, że obudowa nie nagrzewa się podczas pracy grzejnika, bo w przeciwieństwie do klasycznych kaloryferów, pełni ona jedynie funkcję dekoracyjną. Grzejniki konwekcyjne od dołu pobierają chłodne powietrze, które przepływa przez wymiennik i wylatuje górą – już ogrzane.

Grzejniki konwektorowe – wydajność

Ogromną zaletą grzejników konwekcyjnych jest ich duża wydajność, bowiem potrafią oddać one nawet do 100% ciepła bezpośrednio do powietrza. To właśnie powód, dla którego ten rodzaj grzejników doskonale radzi sobie z szybkim ogrzewaniem nawet dużych pomieszczeń. Nie ma również mowy o niedogrzanych strefach. Co ciekawe – w gorące dni obieg powietrza w grzejnikach konwektorowych wodnych może zostać odwrócony, a co za tym idzie – grzejnik zamiast grzać, może chłodzić.

Dla kogo ten rodzaj grzejników?

Z pewnością jest to innowacyjne i wygodne rozwiązanie, dlatego można je polecić niemal każdemu. Grzejniki łatwo się instaluje, nie są one drogie w utrzymaniu, ale są za to wytrzymałe, gdyż nie grozi im korozja. Grzejniki konwektorowe elektryczne można kupić jako dodatkowe ogrzewanie, a z racji niewielkich rozmiarów oraz ładnego wyglądu, bez problemu można je umieścić w dowolnym miejscu w mieszkaniu bądź domu. Ponadto grzejniki te są energooszczędne i pozwolą na oszczędzenie około 20% kosztów związanych z ogrzewaniem.

Grzejniki konwektorowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim ogrzewaniu pomieszczeń i zmniejszeniu kosztów ogrzewania. Wodne grzejniki konwekcyjne mogą natomiast pełnić rolę klimatyzacji, w okresie letnim, co dla wielu osób będzie ogromną zaletą.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *