Hiszpania: ożywienie na rynku nieruchomości… luksusowych

Data opublikowania: 21 lutego 2014

nieruchomości w HiszpaniiPomimo tego, że stopa bezrobocia w Hiszpanii wciąż utrzymuje się na rekordowym dla tego kraju poziomie, to jednak nie przeszkadza to w rozwoju rynku nieruchomości luksusowych. Ożywienie w tej kategorii lokali jest obserwowane już od pewnego czasu. Jest to o tyle ciekawe, że ogólna sytuacja na tamtejszym rynku nieruchomości jest uznawana za bardzo złą.

Ostatnie opublikowane przez Europejski Bank Centralny dane wskazywały, że w Hiszpanii spada indeks cen transakcyjnych wśród nieruchomości. Między lipcem a wrześniem 2013 r. skurczyły się one o 12,4% w porównaniu do III kwartału roku 2012. Następne fatalne dane przekazał działający w Hiszpanii związek notariuszy, który wyliczył, że w listopadzie ubiegłego roku ceny mieszkań spadły o 10,2% w ujęciu rocznym. Dodatkowo, niepokojące były odczyty na temat liczby udzielanych kredytów hipotecznych, która w listopadzie spadła aż o 30,6%, a także na temat wielkości sprzedaży, która zmniejszyła się w tym czasie o 22,2%. Mimo tego, w kategorii nieruchomości luksusowych widać prawdziwe ożywienie. Jak to możliwe?

Dane opublikowane przez agencję Sotheby’s International Realty wskazały, że w Hiszpanii zdecydowanie wzrosło w ostatnim czasie zainteresowanie ekskluzywnymi nieruchomościami zlokalizowanymi w najbardziej prestiżowych dzielnicach znanych miast. Szczególną uwagę zwracały nieruchomości leżące na przynależnych do Hiszpanii wyspach Balearach. W jednej miejscowości – Port Andratx na przestrzeni całego minionego roku sprzedano aż 16 rezydencji, spośród których wszystkie były warto, co najmniej 5 milionów euro! Wiele podobnych nieruchomości sprzedano na Majorce. Szacuje się, że na całej, popularnej wśród turystów z całego świata wyspie właścicieli znalazło w 2013 r. ponad 30 drogich rezydencji. Najdroższą z nich była willa warta 18 milionów euro. Spore zainteresowanie budziły również luksusowe mieszkania na Ibizie. Gdzie w 2013 r. sprzedano ok. 25 rezydencji, których minimalne ceny przekraczały 2 miliony euro.

Eksperci badający hiszpański rynek nieruchomości oszacowali, że średnia cena za metr kwadratowy najbardziej luksusowych rezydencji to przeszło 9 tysięcy euro. Oznacza to, że w porównaniu do przeciętnych nieruchomości w Hiszpanii, jest to koszt ok. ośmiokrotnie wyższy. Niemniej jednak, specjaliści przyznają, że inwestycjami w hiszpańskie nieruchomości najbardziej zainteresowani są bogaci obcokrajowcy, którzy szukają mieszkań o najwyższym standardzie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *