Hiszpania: wynajem mieszkania za prace społeczne

Data opublikowania: 4 grudnia 2013

W Hiszpanii, w której kryzys gospodarczy wciąż nie odpuszcza, obywatele starają się przetrwać go na różne sposoby. Ostatnio pojawiła się opcja wynajmu mieszkań nie za pieniądze, a w zamian za prace społeczne. Przypomnijmy, że to również Hiszpanie jakiś czas temu wpadli na pomysł, by rozliczać się na podstawie godzin. Ustalono, że za godzinę wykonanej usługi klient będzie odpłacał się godziną innej zrealizowanej usługi.W ten sposób przynajmniej częściowo rozwiązano problem braku pieniędzy odczuwalny przez wielu Hiszpanów. Zaczęto po prostu płacić pracą własnych rąk.

Jeśli natomiast chodzi o wynajem mieszkań komunalnych, to jest to połączenie próby znalezienia lokali dla osób niemających własnych nieruchomości z pracami remontowymi poprawiającymi stan starych budynków. Takie rozwiązanie ma się na razie pojawić w Andaluzji, jednak może okazać się, że obejmie także inne regiony Hiszpanii. Jako że władze obawiają się, iż dość szybko może zabraknąć budynków nadających się do przeznaczenia na mieszkania komunalne, to zachęcają właścicieli pustostanów, by pozwolili je wykorzystać. W zamian za to, lokalny rząd proponuje ubezpieczenie budynków przekazanych pod wynajem oraz bezpłatny nadzór techniczny.

W projekcie lokalnych władz Andaluzji chodzi o to, żeby osobom starającym się o własny kąt, przydzielać stare, często ponad 30-letnie mieszkania komunalne pozostające w złym stanie technicznym. W zamian za możliwość zamieszkania w nich, lokatorzy będą jednak zobowiązani do wykonywania prac społecznych w postaci remontowania budynków. Poza samą poprawą stanu nieruchomości, nowi lokatorzy będą też zobligowani do dbałości o ich otoczenie. Oznacza to, że w zakres ich prac będą wchodziły naprawy chodników czy placów zabaw.

Na razie ustalono, że w pierwszej kolejności lokale komunalne, za które płacić będzie się własną pracą, zostaną przyznane tym osobom, które w wyniku nadmiernych zadłużeń w bankach zostały wyeksmitowane z dotychczasowych domów. Szansę na otrzymanie mieszkań tego typu będą mieli Hiszpanie widniejący na listach osób korzystających z opieki społecznej. Ich zarobki nie mogą przekraczać 600 euro miesięcznie. Dla mieszkańców kraju, który pod względem wysokości stopy bezrobocia wciąż przoduje w Europie, takie rozwiązanie może być rzeczywiście jedyną możliwością na odzyskanie dachu nad głową.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *