Hygge

Data opublikowania: 4 stycznia 2017

Duńskie słowo „hygge” ostatnio robi karierę na całym świecie. Słownik Collinsa uznał je nawet za jedno ze słów roku 2016. Czym jest hygge? Co ma wspólnego z urządzaniem wnętrz? O tym poniżej.

Duńczycy są nazywani najszczęśliwszym narodem świata – i z tym poczuciem szczęścia ściśle wiąże się pojęcie hygge. Trudno jest je zdefiniować jednoznacznie i przetłumaczyć dosłownie, ale oznacza ono relaks, przyjemność, przytulność, to, co sprawia nam radość. To spokój, swoboda i brak pośpiechu, czas dla siebie, a także umiejętność nicnierobienia bez poczucia winy i pozbycie się przymusu produktywności przez cały czas. To dobre relacje międzyludzkie i umiejętność znalezienia czasu dla bliskich. To także radość z małych rzeczy i skupienie na bieżącej chwili. To także tworzenie miłej atmosfery w domu.

alenkasm/bigstockphoto.com

Jak sprawić, by w naszym mieszkaniu czuło się atmosferę hygge? Wprowadźmy do niego to, co daje większą wygodę i przytulność. Hygge to na przykład miękkie kanapy i głębokie fotele, w których można się zapaść. Ciepłe pledy, którymi można się otulić w zimowy wieczór. Kominek, przy którym można się ogrzać. Kameralne światło lampki, przy której można czytać ciekawą książkę – i ogólnie oświetlenie o dość ciepłej barwie, zwłaszcza światło świec. Wanna, w której można brać długie kąpiele w pianie. Duży i solidny stół, przy którym możemy siedzieć z rodziną lub przyjaciółmi. Olejki i woski zapachowe wypełniające pomieszczenia naszym ulubionym aromatem. Świeżo upieczone ciasto. Ogólnie to, co przyczynia się do naszej radości życia i cieszenia się każdą chwilą w mieszkaniu.

Autorzy książek o hygge podkreślają, że nie przedmioty są tu najważniejsze, nie chodzi tu o modę na konkretne rzeczy, tylko o wszystko to, z czym my sami czujemy się dobrze. Niektórzy stawiają nawet hygge w opozycji do konsumpcjonizmu, gdyż chodzi w nim o to, by przede wszystkim być (tu i teraz), a nie tylko mieć. Wnętrza hygge mogą być minimalistyczne (w sensie niewielkiej liczby mebli i prostego wzornictwa), ale są przeciwieństwem zimnej sterylności. Nie muszą być idealnie posprzątane i nie wszystko musi do siebie pasować. To miejsca, gdzie czujemy się u siebie i nie boimy się, że zakłócimy idealny ład przestrzenny.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *