I kwartał rynku nieruchomości: raport NBP

Data opublikowania: 11 lipca 2016

Narodowy Bank Polski opublikował raport podsumowujący I kwartał tego roku i zmiany, jakie w tym czasie zaszły na rodzimym rynku nieruchomości. Mimo widocznego już wejścia w fazę ożywienia, sytuację określono na razie jako stabilną.

Przed tygodniem Narodowy Bank Polski zaprezentował raport o sytuacji na polskim rynku nieruchomości. Podsumowano w nim m.in. średnie ceny mieszkań, jakie odnotowano w I kwartale tego roku. Analitycy uznali, że jest stabilnie, aczkolwiek dało się już zaobserwować wejście w fazę ożywienia. Jedynie w Warszawie widoczny był spadek cen transakcyjnych. Eksperci łączą to ze sprzedażą zwiększonej liczby tanich lokali.

Narodowy Bank Polski

Jak nietrudno przypuszczać, we wszystkich miastach ceny pierwotne były wyższe od tych wtórnych. Rosły również ceny najmu. W każdym z dużych miast wyższe niż przed kwartałem były zarówno ceny ofertowe, jak i ceny transakcyjne za jeden metr kwadratowy. Przy tym wszystkim o 0,04 m2 wyższy niż w IV kwartale ubiegłego roku był wskaźnik szacowanej dostępności mieszkań. Przeciętnie wynosił on 0,88 m² za średnie wynagrodzenie miesięczne. Ponadto nie odnotowano zmian jeśli chodzi o rentowność projektów inwestycyjnych. W przybliżeniu, dla inwestycji o średniej wysokości nakładanego czynszu, była ona wyższa od 10-letnich obligacji skarbowych i lokat bankowych. Była natomiast porównywalna do tej, jaką notowano na rynku nieruchomości komercyjnych.

Raport NBP przedstawia również informacje o kredytach mieszkaniowych. Ich wypłaty są stabilne. Do tego wysoka jest jakość kredytów i to zarówno tych zaciąganych w polskich złotówkach, jak też w walutach obcych. Nie udało się jednak obejść bez tzw. kredytów zagrożonych, których odsetek wynosił 2,7% w przypadku tych złotowych i 3,2% w przypadku walutowych. Należy zaznaczyć, że widoczne zaczynają być zmiany wynikające ze wsparcia udzielanego przez rząd w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Jak zaznaczono w raporcie, powoli wygasa dofinansowanie oprocentowania pierwszych kredytów z dopłatami.

Przypomnijmy, że aktualnie działają też inne programy wspierające Polaków w nabywaniu lub wynajmowaniu pierwszego mieszkania. Od lutego br. działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, dzięki któremu można starać się o kredyt na preferencyjnych warunkach. Od ubiegłego roku funkcjonuje natomiast Fundusz Mieszkań na Wynajem, dzięki któremu do końca marca 2016 r. zakontraktowano ponad 2400 mieszkań.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *