Ile kosztuje metr mieszkania? Sprawdź, gdzie płaci się najwięcej

Data opublikowania: 1 lipca 2015

Ostatnie cztery lata wykazują stałość cen nieruchomości w Polsce, pomimo dużego niedoboru mieszkań. Ubiegły rok był rekordowy w sprzedaży mieszkań, a przyczyniły się do tego stabilne ceny, niskie stopy procentowe kredytów, oraz proponowane na 2015 rok obostrzenia kredytów hipotecznych.

Zgodnie z raportem Deloitte na 1000 mieszkańców mamy najmniejszą liczbę mieszkań w Europie. Ceny metra kwadratowego w Polsce kształtują się w granicach tysiąca euro, a taniej jest tylko w Portugalii, na Węgrzech i w Rosji. Najdroższy metr kwadratowy mieszkania jest we Francji, Wielkiej Brytanii, Izraelu i Szwecji.

Ceny nieruchomości

fot. bigstockphoto.com

Ceny mieszkań w metropoliach znacznie odbiegają od średnich cen za metr kwadratowy w skali kraju i są dużo większe dla dużych miast i stolic danego kraju. W Polsce według raportu Deloitte, najdroższy metr kwadratowy – średnio 1,7 tysiąca euro to cena w Warszawie, a w Krakowie i Poznaniu około 1,5 tysiąca euro, natomiast we Wrocławiu i Gdańsku – 1,4 tysiąca euro, Katowice i Łódź to cena około 1,2 tysiąca euro za 1 metr kwadratowy lokalu.

Wśród najbliższych stolic najtaniej jest w Budapeszcie, gdzie cena metra kwadratowego wynosi 1,2 tysiąca euro, natomiast w Pradze już około 2 tysięcy euro. W Londynie nowe mieszkania są osiem razy droższe niż w Warszawie. Za Londynem i Paryżem z ceną około 6,5 tysiąca euro uplasował się Tel Aviv, a Moskwa z ceną 3,8 tysiąca euro za metr kwadratowy jest na poziomie Wiednia i Mediolanu.

Stabilność ceny metra kwadratowego mieszkania w 2014 roku w stosunku rocznym wystąpiła tylko w Polsce, gdzie przyrost wyniósł około 3%, natomiast inne kraje wykazują duże zmiany cenowe. Najwyższy wzrost cen wystąpił w Irlandii +31,7 % oraz Izraelu +25,6%, natomiast w metropoliach: Dublin – wzrost +34%, centrum Londynu +32%, a w Madrycie +24%. Spadki cen związane z sytuacją gospodarczą kraju odnotowano w Rosji w wysokości -16,6 %. Stabilny poziom cen mieszkań w naszym kraju i wzrost sprzedaży pozwala na rozwój budownictwa, a deweloperzy już w ubiegłym roku rozpoczęli inwestycje mieszkaniowe.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *