Ile potrzebujesz na mieszkanie w Warszawie?

Data opublikowania: 16 stycznia 2013

Chociaż na rynku finansowym dostępnych jest wiele dogodnych kredytów mieszkaniowych, to jednak by kupić mieszkanie w stolicy, niezbędnych jest, co najmniej 60 tysięcy w gotówce. Dlaczego?

Bez 60 tysięcy w gotówce nie Ile potrzebujesz na mieszkanie w Warszawie?ma nawet sensu rozglądać się za mieszkaniem w Warszawie. Tak właśnie wynika z najnowszych założeń Komisji Nadzoru Finansowego. Chodzi tu głównie o to, że od 2014 r. banki najprawdopodobniej nie będą już mogły udzielać kredytów mieszkaniowych, jeżeli kredytobiorca nie będzie w stanie wyłożyć odpowiedniej sumy będącej jego wkładem własnym. Zakłada się, że w roku 2014 r. suma ta miałaby sięgać 10% ceny mieszkania, a od 2015 r. byłoby to 20% całego kosztu, przy czym będzie istniała możliwość obniżenia tego progu do 10%, jeśli klient zdecyduje się na odpowiednie ubezpieczenie kredytu.

Propozycja KNF dotycząca wprowadzenia obowiązkowych wkładów własnych przy zakupie mieszkania oznacza, że każdy, kto zechce nabyć nieruchomość w Warszawie, już na wstępie będzie musiał wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Potrzebna suma oszczędności musi być jeszcze większa, bo poza wkładem własnym, trzeba będzie jeszcze opłacić koszty transakcyjne, których wysokość waha się od 2,5 tys. do 20 tys. złotych. Minimum 50 tys. złotych będzie jednak potrzebne nie tylko na mieszkanie w Warszawie. Równie drogie będą nieruchomości w Gdyni, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Halk

    Warto dodać, że podana kwota minimalna tak naprawdę na niewiele wystarczy i mało komu wystarczą takie warunki :/

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *