Inteligentne ogrzewanie domu – czy warto?

Data opublikowania: 9 stycznia 2020

Inteligentne ogrzewanie domu to temat, który pojawia się wraz z nadejściem sezonu jesienno-zimowego. Może być to jeden z elementów domu pasywnego, albo niezależna instalacja powstała w budynku już stojącym. Czy taki wydatek się opłaca?

Koszty ogrzewania stanowią spory wydatek w domowym budżecie. Odczuwalne jest to szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych powstałych w przestarzałych technologiach i do tej pory nieocieplonych. Na szczęście rosnąca świadomość ekologiczna przyczynia się do poprawy tego stanu, coraz więcej osób decyduje się na termomodernizację, oraz wymianę źródeł ciepła. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie inteligentne.

oasisamuel/bigstockphoto.com

Jest to nic innego jak zautomatyzowanie systemu ogrzewania, które pozwala na sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu. Jest to możliwe z jednego miejsca, nawet zdalnie za pomocą smartfona i dedykowanej do tego celu aplikacji. Podczas naszej nieobecności temperatura w domu może więc być niższa, a podnieść się niedługo przed powrotem. Inteligentny system ogrzewania przyczynia się nie tylko do obniżenia kosztów ogrzania domu, ale również do mniejszego zużycia energii. Jest ona bowiem zużywana tylko wtedy, gdy jest potrzebna. Zwiększa także komfort użytkowania pomieszczeń, a także łatwość obsługi systemu grzewczego.

Aby zwiększyć wydajność systemu i tym samym nie marnować energii, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • nie zakrywać kaloryferów meblami czy zasłonami,
  • nie wieszać prania na kaloryferach – zmniejsza to ich wydajność, obniża temperaturę w pomieszczeniu oraz zwiększa wilgotność wewnątrz,
  • zamontować ekrany odbijające ciepło za grzejnikami,
  • wietrzyć pomieszczenia – krótko, ale z oknami na oścież,
  • uszczelnić okna i drzwi lub w miarę możliwości wymienić je na nowoczesne, energooszczędne modele o wysokim wskaźniku termoizolacyjności,
  • odpowietrzyć kaloryfery – powietrze wewnątrz również wpływa na zmniejszenie ich wydajności,
  • zachować optymalną temperaturę pomieszczeń – temperatura nie powinna być ani za wysoka, ani za niska, w pierwszym przypadku prowadzi to do złego samopoczucia, bólów głowy, otępienia, w drugim natomiast potrzeba dużo więcej energii, aby pomieszczenie ponownie ogrzać,
  • zasłaniać okna na noc – przez szyby wydostaje się dużo ciepła, warto więc zasłonić je roletami, czy zasłonami.

Inteligentne systemy ogrzewania można stosować również w mieszkaniach. Przynoszą one wymierne oszczędności i wyczuwalnie zmniejszają rachunki za ogrzewanie czy prąd. Koszt instalacji odpowiednich urządzeń wynosi natomiast od kilkuset, do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Zależy to od rodzaju instalacji grzewczej, tego czy konieczna jest jej wymiana i w jakiej części, a także od wielkości ogrzewanych pomieszczeń. Zwrot takiego wydatku nastąpi więc w ciągu kilku, kilkunastu sezonów.

Jednak koszty nie powinny przekreślić decyzji o wyborze inteligentnego systemu ogrzewania. Należy bowiem pamiętać o pewnej, bezcennej korzyści z tego wynikającej, mianowicie zmniejszeniu poboru energii, co przyczynia się do lepszej ochrony środowiska.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *