Internet rzeczy

Data opublikowania: 26 sierpnia 2019

Coraz częściej słyszy się o koncepcji zwanej internetem rzeczy, która dotyczy możliwości przetwarzania danych za sprawą sieci komputerowej oraz instalacji elektrycznej. Z internetem mogą być obecnie podłączone różnorodne urządzenia jak piec grzewczy, oświetlenie domowe czy lodówka. Termin internet rzeczy funkcjonuje już do 1999 roku, gdy jego mianem określono sieć połączonych ze sobą przedmiotów.

Zgodnie z założeniami już w 2020 roku do internetu podłączonych będzie blisko 50 mln różnych urządzeń, co ma znacząco podnieść jakość życia. Tworzenie inteligentnych miast, opartych na zintegrowanym transporcie oraz inteligentnych systemach zarządzających m.in. oświetleniem, budynkami czy służbą zdrowia, ma ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków. Monitorowanie ruchu ulicznego pozwoli na bardziej optymalne sterowanie sygnalizacją świetlną, a to przyczynia się do zmniejszenia liczby kolizji i wypadków. Miejski monitoring  połączony z różnorodnymi czajnikami to również recepta na wandali i przestępców.

monicaodo/bigstockphoto.com

Niezbędne w przyszłości będą sieci telemedyczne, dzięki którym będzie można na bieżąco sprawdzać stan pacjenta oraz wszelkie nieprawidłowości jak gorączka, bezdech czy skoki ciśnienia. Kontrolowana będzie też codzienna aktywność pacjentów, a zabrane dane trafią do lekarza, by opieka była dokładniejsze i właściwie dobrana. Internet rzeczy ma posłużyć ogólnoświatowej oszczędności. Niższe zużycie energii to warunek istnienie planety przez kolejne stulecia. Inteligentne maszyny będą wspierać inne sektory gospodarki, jak budownictwo czy produkcja, gdzie samodzielnie dokonają napraw i konserwacji.

Sprawniejsze wydobycie ropy czy przetwórstwo ryb to szansa na dłuższe i spokojniejsze życie. Internet rzeczy ma zminimalizować straty żywnościowe oraz wspomóc ochronę środowiska naturalnego, zwłaszcza kurczących się źródeł wody. Specjalne sieci sensorowe będą wysyłać sygnały alarmujące, by móc podjąć odpowiednią interwencję w danym czasie. Niezbędne do tego celu są bezpieczne aplikacje, które będą gromadzić cenne dane. Jednak ich udostępnienia nie może być prowadzone bez kontroli. Dlatego też wymagane jest, by technologie baz danych, hurtowni danych oraz chmur do ich przechowywanie była rzetelnie przetestowane i posiadały stosowne zabezpieczenia. Każdy będzie mógł część tych udogodnień wprowadzić w swoim domu lub mieszkaniu, jak enerogoszczędne zużycie prądu, światła czy energii grzewczej.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *