Inwestowanie w nieruchomości – opłacają się magazyny

Data opublikowania: 9 marca 2015

Mówiąc o inwestowaniu w nieruchomości, najczęściej mamy na myśli lokale mieszkalne lub handlowe. Okazuje się jednak, że rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe i to właśnie one są teraz wyjątkowo opłacalną inwestycją.

Jak wynika z danych zebranych przez międzynarodową firmę doradczą działającą na rynku nieruchomości CBRE, lokale biurowe sprzedają się coraz słabiej. Zainteresowanie tego typu powierzchniami spadło do takiego stopnia, że ok. 14% dostępnych w Warszawie biur pozostaje niewynajętych. To przekłada się na spadek ich cen, co przestaje być opłacalne dla inwestorów udostępniających te nieruchomości pod wynajem. Co więcej, istnieje prawdopodobieństwo, że w połowie 2016 r. odsetek ten może przebić poziom 20%. Dla porównania, przeciętny odsetek wolnych biur w największych miastach na naszym kontynencie wynosi ok. 10%.

Powierzchnie magazynowe

fot. Maksym Protsenko/bigstockphoto.com

Popularność zyskują natomiast powierzchnie magazynowe i jest to trend widoczny już od 2013 r. W minionym roku zainteresowanie nimi dodatkowo wzrosło i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie utrzymywała się także w kolejnych latach. Jeszcze do niedawna magazyny stanowiły jeden z najmniej atrakcyjnych produktów na rynku nieruchomości i były zdecydowanie wyprzedzane przez powierzchnie handlowe i biurowe. Obecnie inwestorzy zaczynają skupiać się na magazynach, by uzupełnić luki finansowe wynikające z malejącej liczby wynajmowanych biur.

Wzrost znaczenia nieruchomości magazynowych nastąpił wskutek zwiększającej się liczby podmiotów gospodarczych prowadzących działalność zdalną. Choć najczęściej brakuje im typowych siedzib, to jednak sklepy i hurtownie internetowe potrzebują magazynów na swoje produkty. Jako że e-commerce rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, można zakładać stały popyt na magazyny. Oprócz tego powierzchniami magazynowymi zainteresowane są firmy z branży motoryzacyjnej, która ostatnio podnosi się po kilku latach kryzysu.

Inwestorzy chcący zająć się udostępnianiem powierzchni magazynowych powinni jednak pamiętać, że poza e-commerce i branżą automotive istnieje jeszcze szereg innych gałęzi, które mogą potrzebować magazynów, dlatego istotne jest, by zadbać o różnorodność nieruchomości na rynku. Jednymi z firm potrzebujących tego typu lokali mogą też być np. niektóre zakłady produkcyjne.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *