Inwestycja w nieruchomości jako zabezpieczenie na emeryturę

Data opublikowania: 30 czerwca 2017

Już od dawna analitycy finansowi ostrzegają Polaków przed rekordowo niskimi emeryturami i przypominają o tym, że dodatkowo należy oszczędzać. Jak to zrobić? Jednym z pomysłów jest zakup mieszkania.

Obecnie przeciętny emeryt może liczyć na świadczenie emerytalne w wysokości około 2000 zł. Jednak w przyszłości może być znacznie gorzej. Wpływ na to może mieć coraz mniejsza liczba ludzi młodych i obniżenie wieku emerytalnego. W kolejnych latach wysokość emerytury będzie więc systematycznie spadać. Jednym ze sposobów zabezpieczenia się na przyszłość jest zakup mieszkania na wynajem. Jednak oczywiście wiąże się to z pewnym ryzykiem, o którym też trzeba pamiętać. Opłacalność takiej inwestycji zależy od wysokości czynszu oraz ceny zakupu lokalu. Z tym, że mieszkanie trzeba jak najszybciej wynająć, ponieważ puste nie przynosi żadnych dochodów. Pod uwagę należy też wziąć koszty ewentualnych remontów czy wyposażenia.

Rynek nieruchomości dla seniorów

fot. alexraths/bigstockphoto.com

Kupno mieszkania może być świetną alternatywą dla lokaty bankowej. W dużych miastach rentowność takich inwestycji wynosi nawet 5,35% netto. Dla porównania, lokaty oprocentowane są na poziomie około 2%. Jednak w tym przypadku ryzyko jest też większe. Jeśli decydujemy się na lokatę, znany jest termin jej zakończenia oraz wysokość przewidywanych zysków.Gdy kupujemy mieszkanie, nie wiadomo, jak szybko uda się znaleźć najemcę itd. Zawsze też pozostaje opcja sprzedaży mieszkania. Na taki krok można zdecydować się w momencie kiedy pojawi się kłopot ze wynajmem lokalu. Jednak nieruchomości najczęściej nie da się zbyć od ręki.

Obecnie wynajem mieszkania może przynosić spore zyski. Wiele osób nie może sobie pozwolić na kupno własnego lokalu i skazanych jest na opcję wynajmu. Wpływ na to ma m.in. wymóg 20% wkładu własnego podczas zaciągania kredytu hipotecznego. Do Polski przyjeżdża też coraz większa liczba pracowników ze Wschodu, którzy też poszukują lokali do wynajęcia. Z tym, że aby zakupić mieszkanie pod wynajem, najpierw trzeba samemu złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Okres spłaty wynosi zwykle 30 lat. Przez ten czas zyski z najmu nie są więc zbyt wysokie, ale co nieco w kieszeni i tak zostaje. W dużych miastach np. Krakowie czy Warszawie po zapłacie raty kredytu w banku wynajmującemu pozostaje kilkaset złotych. Jednak duże znaczenie ma przy tym lokalizacja mieszkania i wiele innych czynników.

Zakup mieszkania pod wynajem wydaje się być obecnie niezwykle ciekawą formą finansowego zabezpieczenia na okres emerytury. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie lokalu w tym celu, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Z taką inwestycją wiąże się niestety dość spore ryzyko. Oczywiście jest ono większe, jeśli mieszkanie kupowane nie jest na gotówkę, ale na kredyt. Nieprzemyślana decyzja i nieumiejętne oszacowanie kosztów może skutkować tym, że finalnie do interesu trzeba będzie jeszcze dopłacać. Zakup mieszkania pod wynajem jest szczególnie dobrym pomysłem w dużych miastach, gdzie zapotrzebowanie na takie lokale jest z różnych względów większe niż w małych miejscowościach.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *