Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Data opublikowania: 6 lipca 2010

MieszkanieW czasach, gdy niewielu ludzi stać na zakup własnego „M”, rynek najmu przeżywa prawdziwy rozkwit. Wydawać by się mogło zatem, że wynajęcie mieszkania jest sprawą prostą. Aby jednak nie zakończyło się ono konfliktem pomiędzy właścicielem a najemcą, obie strony muszą pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Oglądając interesujące nas mieszkanie, przyjrzyjmy mu się wyjątkowo uważnie. Zwróćmy uwagę na jego stan ogólny, sprawność instalacji, jak i standard umeblowania. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym oskarżeniem o dewastację lub kradzież wyposażenia, warto w dniu podpisania umowy sporządzić szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy, zawierający opis stanu technicznego lokalu oraz wykaz znajdujących się w nim sprzętów. Wraz ze spisanymi licznikami może on stanowić załącznik do umowy najmu. Sprawdźmy też, czy mieszkanie należy do osoby, od której zamierzamy je wynająć. Należy poprosić o przedstawienie aktu notarialnego lub wypisu z księgi wieczystej. Możemy jednak podnająć mieszkanie od osoby nie będącej jego właścicielem, pod warunkiem, że właściciel lokalu wyraża na to zgodę.

Gdy już zdecydujemy się wynająć konkretne mieszkanie, podstawą jest podpisanie umowy. Trzeba przede wszystkim określić kto i do kiedy będzie zajmował lokal. Powinny także zostać ustalone warunki i długość okresu wypowiedzenia, szczególnie w przypadku umów na czas nieokreślony. Z reguły okres ten wynosi od jednego do trzech miesięcy. W umowie musi się też znaleźć wysokość czynszu i poziom ewentualnych podwyżek, jak również termin i sposób uiszczania należności – gotówką do rąk właściciela czy na rachunek bankowy (w tym wypadku w umowie powinien znaleźć się numer konta).

Można również ustalić wysokość odsetek za zwłokę. Należy uzgodnić, kto ponosi koszty opłat eksploatacyjnych oraz czy rachunki za media najemca opłaca sam u dostawców, czy też wpłaca pieniądze właścicielowi. Istotną sprawą jest kaucja, stanowiąca zabezpieczenie dla osoby wynajmującej nam mieszkanie. Zazwyczaj stanowi ona równowartość od jednego do trzech miesięcznych czynszów. Muszą też zostać uregulowane warunki jej zwrotu.

W umowie powinny znaleźć się prawa i obowiązki właściciela oraz najemcy: kto odpowiada za naprawy i remonty w mieszkaniu, czy istnieje możliwość podnajmu itp. Umowa podpisana przez obie strony ma moc prawną i w przypadku sporów stanowi podstawę do ewentualnych roszczeń przed sądem. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto jednak zasięgnąć porady u notariusza.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *